Saman Nasim İçin Zaman Tükeniyor

Uluslararası Af Örgütü, yarın infaz edilmesi kararlaştırılan İranlı genç Saman Nasim'in, 15 Şubat günü istihbarat görevlileri olduğu sanılan kişilerce bir kez daha acımasız bir şekilde dövüldüğünü açıkladı. Örgüte göre, görevliler Saman'ı kamera önünde "itiraf"a zorladı, ancak Saman bunu yapmayı reddetti.

Saman Nasim için zamanın tükendiğini vurgulayan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, "İran'ın çocukken işlediği iddia edilen bir suçu itiraf etmesi için işkenceye maruz kalan bir adamı infaz etmek istemesi, ülkedeki adaletsizlik halini göstermektedir" dedi.

Nisan 2013'de Saman, Kürt silahlı muhalif grubu Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi olduğu için “Allah’a düşmanlık” ve “dünyada ahlaksızlık" ve İran Devrim Muhafızları'na karşı silahlı eylemde bulunma suçlarından hüküm giydikten sonra Batı Azerbaycan vilayetine bağlı Mahabad'daki ceza mahkemesi tarafından ölüm cezasına mahkum edildi. Saman o zamanlar 17 yaşındaydı.

Şimdilerde 22 yaşında olan Saman Nasim, Uluslararası Af Örgütü’ne ulaştırılan bir mektubunda, “itiraf” kağıtlarının altına parmak basmaya zorlanmadan önce, küçük bir hücrede nasıl tutulduğunu ve sürekli olarak nasıl işkence gördüğünü anlatmıştı.