Rusya'da İfade Özgürlüğü Kırım’daki Olayların Azizliğine Uğruyor

Uluslararası Af Örgütü, hafta sonu yüzlerce savaş karşıtı protestocunun gözaltına alınmasının ifade ve toplanma özgürlüğünün Rusya’da giderek daha fazla kısıtlanmasının başka bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Bugün, Moskova’da bir mahkeme de haklarındaki idari suçlamalar nedeniyle iki protestocunun beş gün gözaltına alınması yönünde karar verdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Rusya Ofisi Dirketörü Sergei Nikitin, “Hükümetin savaş karşıtı protestoculara yönelik baskısı endişe verici. Birkaç şehirde insanlar gösterilere katıldıkları için hedef gösteriliyor. Bu devlet destekli bir taciz ve sindirmedir.

Rusya yetkilileri toplanma özgürlüğüne ve ifade özgürlüğüne saygı duymak zorundadır. Uluslararası Af Örgütü’nün düşünce mahkûmu olarak gördüğü iki tutuklu protestocuyu derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakmalılar” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesini protesto eden yüzlerce gösterici, Manezhnaya Meydanı'ndaki Savunma Bakanlığı önünde alıkonuldu. Birçoğu gece boyunca polis merkezlerinde tutuldu.

St. Petersburg’da da çok sayıda insanın alıkonulduğu bildirildi.

Nikitin, “Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerdeki son gelişmeler, ne ifade ve toplanma özgürlüğünün engellenmesi ne de insan haklarından herhangi birinin ihlal edilmesi için bir mazeret olmamalıdır” dedi.