Rusya: Yetkililer, Uluslararası Af Örgütü’nün Moskova ofisini kapattı

Rusya yetkilileri, Uluslararası Af Örgütü ve diğer uluslararası sivil toplum örgütlerinin temsilci ofislerini kapattı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard konu hakkındaki açıklamasında şunları söyledi:

“Uluslararası Af Örgütü’nün Rusya’da kapanması, insan haklarını savunduğu ve Rusya yetkililerine gerçeği söylediği için cezalandırılan uzun bir sivil toplum örgütleri listesindeki son maddedir. Onlarca aktivistin ve muhalifin hapsedildiği, öldürüldüğü veya sürgün edildiği, bağımsız basının karalandığı, engellendiği veya otosansüre zorlandığı, sivil toplum örgütlerinin yasadışı ilan edildiği veya kapatıldığı bir ülkede Kremlin sizi susturmaya çalışıyorsa muhtemelen doğru olanı yapıyorsunuzdur.”

“Yetkililer, Moskova ofisimizi kapatarak insan hakları ihlallerini belgeleme ve ifşa etme çalışmalarımızı durduracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Rusya halkının ayrımcılık yapılmaksızın insan haklarından faydalanabilmesini sağlamak için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz."

Agnès Callamard
Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri 

“Yetkililer, Moskova ofisimizi kapatarak insan hakları ihlallerini belgeleme ve ifşa etme çalışmalarımızı durduracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Rusya halkının ayrımcılık yapılmaksızın insan haklarından faydalanabilmesini sağlamak için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Rusya’nın ülke içinde ve dışında işlediği korkunç insan hakları ihlallerini ortaya çıkarma çabalarımızı artıracağız” diyen Callamard sözlerini şöyle sonlandırdı:

“İnsan haklarını savundukları için haksız şekilde tutuklanan düşünce mahkumlarının serbest bırakılması için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bağımsız gazeteciliğin Rusya hükümetinin müdahalesi olmadan gerçekleri duyurabilmesini savunmaya devam edeceğiz. İster Rusya’da olsun ister Ukrayna’da veya Suriye’de, ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu olan herkesin adalet önüne çıkarılmasını sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz. Kısacası, asla vazgeçmeyeceğiz.”

Arka Plan

8 Nisan’da Rusya Adalet Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü’nün Moskova ofisini uluslararası örgütler ve yabancı sivil toplum örgütlerinin temsilci ofisleri listesinden çıkartarak fiilen kapattı. Kapatılan diğer uluslararası sivil toplum örgütleri arasında İnsan Hakları İzleme Örgütü, Carnegie Uluslararası Barış Vakfı, Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı ve Friedrich Ebert Vakfı da yer alıyor. Kararın, “Rusya yasalarının ihlal edildiğinin belirlenmesi sonucunda alındığı” açıklandı.

11 Mart’ta Rusya’nın medya denetim kurumu Roskomnadzor, Uluslararası Af Örgütü’nün Rusça web sitesine erişimi engellemişti.