Rusya: Suriye'de Sivil Yerleşim Yerlerine Yönelik Saldırılar Savaş Suçuna Bedel

Uluslararası Af Örgütü, Rusya'nın Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarıyla ilgili olarak bugün bir brifing yayımladı. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, Suriye'de gerçekleştirilen hava saldırıları neticesinde yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği ve yerleşim alanlarında devasa yıkımlara yol açtığı vurgulandı. Yayımlanan raporda "Evlere, bir camiye, kalabalık bir pazaryerine ve sağlık tesislerine yönelik saldırılar uluslararası insancıl hukuk ihlallerinin delilini göstermektedir" denildi.
 

'Sivil Hedefler Zarar Görmedi: Rusya'nın Suriye'deki Saldırılarıyla İlgili Açıklamalarının Maskesi Düştü"' isimli rapor, Suriye genelinde Rusya'nın gerçekleştirdiği düşünülen saldırılarda sivillerin yüksel bedel ödediğinin altını çiziyor. Rapor, Eylül ve Ekim 2015 tarihleri arasında Humus, İdlip ve Halep'te gerçekleşen ve en az 200 sivil ile bir düzine savaşçının ölümüne neden olan altı saldırıyı ele alıyor.


Brifing, bir camiye ve bir saha hastanesine gerçekleştirilen iki ayrı saldırıda sivil zayiatın üzerini örtmek için Rusya yetkililerinin yalan söylemiş olabileceğine işaret eden delile de yer veriyor. Rapor ayrıca, Rusya'nın uluslararası yasaklı misket bombalarının ve güdümsüz bombaların kalabalık yerleşim yerlerinde kullandığına işaret eden delili belgeliyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, "Bazı Rus saldırılarının doğrudan sivilleri veya askeri hedeflerin bulunmadığı yerleşim alanlarını, hatta sağlık tesislerini hedef alarak sivil özneleri hedeflediği, bunun sonucunda sivillerin hayatını kaybettiği ya da yaralandığı görülüyor. Bu tür saldırılar savaş suçlarına bedeldir" dedi.


Luther sözlerine şöyle devam etti: "Bu şüpheli ihlallerin bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulması büyük önem taşımaktadır."


Rusya yetkilileri, silahlı kuvvetlerinin sadece "terörist" hedeflerine saldırdığını iddia etmişti. Birkaç saldırı sonrası sivil ölümlere dair haberleri, önce sivil ölümlerini inkar ederek, sonra da bu haberlere tamamen sessiz kalarak yanıt vermişti.


Uluslararası Af Örgütü, görgü tanıkları ve saldırılardan kurtulanlarla görüştü ve saldırı sonrası çekilen video ile fotoğrafları silah uzmanlarının analizleri yardımıyla inceledi.


Raporda yer verilen saldırılardan birisi, İdlip vilayetine bağlı Eriha kentindeki kalabalık bir pazaryerine yapılan ve 49 sivilin ölümüne neden olan üç füze saldırısı. Bir diğeri, 15 Ekim günü gerçekleşen, aralarında 32 çocuk ve 11 kadının bulunduğu ve en az 46 sivilin hayatını kaybettiği Humus vilayetine bağlı El Ghantu'daki bir yerleşim birimine yapılan saldırı. Raporda ele alınan bir başka saldırı ise 7 Ekim'de Halep vilayetine bağlı Darat Izza'daki yerleşim yerine yönelik, denizden ateşlendiği düşünülen ve beş sivilin ölümüne neden olan füze saldırısı.


Rusya'nın gerçekleştirdiği düşünülen hava saldırıların hastaneleri de hedef aldığı vurgulanan raporda, sağlık tesislerinin uluslararası insancıl hukukun özel koruması altında olduğu belirtildi ve bu tesislere yönelik saldırıların savaş suçuna bedel olduğu ifade edildi. Raporda, saldırı sırasında İdlip'deki Sermin saha hastanesine birkaç metre uzaklıkta bulunan bir görgü tanığının ifadelerine yer verildi.


Öte yandan rapor, Cisr El Şugur'daki Ömer Bin El Hattab Camisi'ne yönelik saldırı sonrası Rusya yetkililerinin tepkilerini de ele alıyor. Rapor, Rusya'nın gerçekleştirdiği operasyonlara yönelik eleştirileri zayıflatmak için hazırlanan taktikler hakkında ciddi soru işaretleri olduğunu vurguluyor: "Saldırı sonucu caminin yıkıldığına dair haberlerin ve fotoğrafların ortaya çıkmasından sonra, Rusya yetkilileri caminin hala sağlam olduğunu gösteren uydu fotoğraflarını göstererek yayımlanan bu belgelerin uydurma olduğunu iddia etti. Fakat, uydu fotoğraflarında gösterilen cami fotoğrafı ile saldırıda yıkılan caminin fotoğrafı farklıydı."


Ek olarak raporda, 24 Ekim'de Rus savaş uçağının Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesine de yer veriliyor. Bu olaydan sonra Rusya Savunma Bakanlığı'nın Suriye'deki harekatıyla ilgili öncelere nazaran daha az bilgi vermeye başladığı belirtiliyor.


Rapor son olarak Uluslararası Af Örgütü'nün, Rusya'nın kalabalık sivil yerleşim alanlarına yönelik güdümsüz bomba ve uluslararası yasaklı misket bombalarının kullanıldığına işaret eden, aralarında fotoğraf ve video kayıtlarının da bulunduğu delilleri topladığını vurguluyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Philip Luther, "Rusya gelişigüzel ve diğer yasadışı saldırılarını sona erdirmeli ve sivil bölgelere güdümsüz bomba atmayı durdurmalı" dedi.

 

Raporumuzun İngilizce versiyonuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.