Rusya: Çeçenya yetkilileri homofobik baskıları kaldığı yerden sürdürüyor

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Rusya’nın güneyinde bir cumhuriyet olan Çeçenya’da gey veya lezbiyen olduğu düşünülen kişilerin yeni bir saldırı dalgasına maruz kaldığına dair güvenilir bilgiler edindi. Aralık 2018’den beri en az iki kişinin işkence edilerek öldürüldüğü belirtiliyor. Rusya LGBT Ağı, Çeçenya yetkililerinin Argun kentindeki bir hükümet binasında yaklaşık 40 kişiyi gözaltında tuttuğuna ilişkin haberleri doğruladı. Bu kişilerin işkence ve diğer türde kötü muameleye uğradığı bildirildi. Gizli kaynakların verdiği bilgilere göre yetkililer, mağdurların bazılarının ülkeden ayrılmasını engellemek için pasaportlarını imha etti.

UAÖ Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Marie Struthers konu hakkında yaptığı açıklamada, “Rusya’daki birçok LGBTİ+ Çeçenya’da onlarca eşcinsel erkeğin kaçırıldığı ve işkence edildiği, diğerlerinin ise öldürüldüğü 2017’deki kıyım nedeniyle halen travma yaşıyor. Yetkililerin baskıları kaldığı yerden sürdürdüğüne ilişkin haberler tam anlamıyla tüyler ürpertici” dedi. Struthers, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En az iki kişinin işkence sırasında aldığı yaralar nedeniyle öldüğüne ilişkin haberler bizi dehşete düşürdü. İnsanların hayatlarının tehlike altında olduğu bu dönemde uluslararası toplum Çeçenya’daki gey ve lezbiyenlerin korunması için acilen harekete geçmeli.”

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın 21 Aralık 2018’de yayımladığı rapor, 2017’deki baskıları kaleme almış, Rusya’nın iş birliği yapmayı veya soruşturma yapılması çağrılarına yanıt vermeyi reddettiğini belgelemişti. Şimdiye kadar resmi olarak hiçbir gerçek soruşturma yürütülmedi ve işlenen suçlarla ilgili hiç kimseden hesap sorulmadı.

“2017’deki saldırılarla ilgili adaletin halen sağlanmamış olması, Çeçenya’daki gey ve lezbiyenlerin kendilerini korumaları için Rusya yetkililerine güvenemeyeceğini gösteriyor. Resmi bir soruşturma başlatılmaması, inkar ve olayların üzerini örtme konusunda Rusya hükümetinin kendilerini destekleyeceğini bilen Çeçenya yetkililerine yeni bir eziyet dalgasını başlatma cesareti verdi” diyen Marie Struthers, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Uluslararası topluma Çeçenya’daki gey ve lezbiyenlerin korunması ve bu korkunç suçların gerektiği gibi araştırılması için Rusya yetkililerine yapılan baskının artırılması amacıyla derhal harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”

İlk olarak 28 Aralık 2018’de Çeçenya’da gey ve lezbiyenlerin yeniden kaçırılmaya başlandığı ve Argun kentinde gizlice gözaltında tutulduğuna ilişkin haberler alan Rusya LGBT Ağı, söz konusu haberleri teyit etti. Son iki yıl içinde onlarca gey ve lezbiyenin Çeçenya’dan kaçmasına destek olan Rusya LGBT Ağı, halihazırda yaklaşık 40 kişinin gözaltında tutulduğunu tahmin ediyor.