Refah'ta Sivil Yerleşim Yerleri Bombalandı

Uluslararası Af Örgütü, Londra Üniversitesi Adli Mimari birimiyle ortaklaşa bir rapor hazırladı. "Kara Cuma: Refah'ta 2014 İsrail-Gazze Krizinde Yaşanan Katliam" başlıklı raporda detaylı multimedya materyallerinden elde edilen kanıtlar sonucu, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah şehrine sistematik ve kasti hava ve kara saldırıları düzenlediği, bunun sonucu olarak 135 sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi.

İsrail'in bu saldırılarının insanlığa karşı suç olarak nitelendirilebileceğini belirten Uluslararası Af Örgütü, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther'in konuya ilişkin görüşlerine raporunda yer verdi.

Luther, "Refah'ta sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerinin bombalandığına ve İsrail güçlerinin savaş suçu işlediğine dair güçlü kanıtlar mevcut. Bu orantısız saldırılar, İsrailli asker Hadar Goldin'in kaçırılması dolasıyla düzenlendi ve insan hayatına itibar edilmediğini gözler önüne serdi" dedi.

Raporla, adalet çağrısı yaptıklarını belirten Luther, yüzlerce fotoğraf, video, uydu görüntüsü ve tanık ifadelerinin, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koyduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini belirtti. Rapor, Londra Üniversitesi Adli Mimari biriminin öncülüğünde oluşturulan çok yönlü araştırma teknikleriyle hazırlandı.

Raporun İngilizce versiyonuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.