Pakistan: İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Uluslararası Af Örgütü’ne mektup

Kasım 2019’da Uluslararası Af Örgütü’nün Pakistan’daki hava kirliliği için başlattığı acil eylem, Pakistan hükümetini harekete geçirdi. Pakistan İklim Değişikliği Bakanlığı, Af Örgütü’ne hava kirliliğini önleme çalışmalarına başladıklarını bildiren bir mektup gönderdi. 

Pakistan’da milyonlarca kişinin hayatını tehdit eden hava kirliliğine karşı Uluslararası Af Örgütü Kasım 2019’da acil eylem başlattı. Kampanya, Pakistan’ın en kalabalık eyaleti olan Pencap’ta hava kirliliğinin insanların sağlığını ve hayatlarını tehlikeye attığını belirterek tarafları harekete geçmeye çağırdı. 

2019’da Pakistan’da hava kirliliği uluslararası standartlar gereğince ‘tehlikeli’ olarak tanımlanan seviyeleri ciddi manada aştı. 13 Kasım’da Pencap’ın yönetim merkezi olan Lahor’da yapılan Hava Kalitesi ölçümü, Hava Kalitesi İndeksinde 300’de başlayan tehlikeli seviye eşiğinin çok üzerinde bir değer olan 556’yı gösterdi. Nefes almanın zorlaştığı bölgede okullar kapatıldı, solunum rahatsızlıkları arttı. 

Uluslararası Af Örgütü, ülkede ölçümlerin uluslararası standartlara uygun yapılmadığını belirterek, “İnsanlara kendilerini sisten nasıl koruyacakları konusunda gerekli uyarılar yapılmıyor ve ekipman sağlanmıyor. Pakistan hükümeti, insan hakları yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmeli ve insanları hava kirliliğinin olumsuz sonuçlarına karşı korumak için derhal harekete geçmelidir” açıklamasında bulundu.

Pakistan hükümeti yapılan çağrıya duyarsız kalmadı. Pakistan İklim Değişikliği Bakanlığı adına Başbakan Danışmanı ve Federal Bakan Malik Amin Aslam Khan, Af Örgütü’ne bir mektup gönderdi. Mektupta kirlilikle mücadele için atılan adımlar şu ifadelerle paylaşıldı: 

“Çevreyi kirleten ulaşım faaliyetlerinden kaçınmaya karar verdiğimizi öğrenmekten memnuniyet duyacağınıza inanıyorum. Bu amaçla, ithal yakıt kalitesini derhal artırmayı (2 Euro’dan 4-5 Euro’ya) ve ilk elektrikli araç politikamızı oluşturmayı planlıyoruz (2030 itibariyle elektrikli araçlara yüzde 30 oranında geçiş yapmış olmayı hedefliyoruz). Ayrıca, dünyanın ilk ‘sıfır emisyonlu’ metro hattı projesi yakın zamanda Karaçi’de başlatıldı. Bu proje, Yeşil İklim Fonu’nun ilk ulaşım projesidir.

Sizi temin etmek isterim ki Bakanlığımız, Pakistan’daki manzarayı gelecekte daha temiz, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir hale getirmek ve özellikle de gittikçe büyüyen hava kirliliği ve iklim değişikliği sorunlarıyla mücadele etmek için üzerine düşeni yapmaya kararlıdır.”

Pakistan Başbakan Danışmanı Malik Amin Aslam Khan'ın Uluslararası Af Örgütüne gönderdiği mektubun Türkçesine ulaşmak için tıklayın.