Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Gerçekleştirilen Katliamın Ardından Cesetler Arasında Bir Kız Çocuğu Bulundu

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Bangui'nin batısındaki bir köyde, dört gün önce gerçekleştirilen bir katliamın ardından etrafı cesetlerle çevrilmiş bir şekilde ne bir yiyecek ne de su olmadan tek başına saklanan 11 yaşında bir Müslüman kız çocuğu bulundu.

Sarsıntıya uğramış kız çocuğu ailesinin ve komşularının vahşice öldürülmesinden bu yana saklanıyordu. Yakınlarda ise köpekler bazı cesetlerle besleniyordu. 20'den fazla köylünün cesedi sokaklarda yerlere bırakılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü ekibi kız çocuğunu Bangui'nin batısındaki Bouguere köyünde buldu. Kız çocuğu güvenli bir yere götürüldü.

Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Kriz Danışmanı Donatella Rovera, "Kız çocuğu yağmalanmış ve terk edilmiş bir evin köşesinde çömelmiş duruyordu. Çok korkmuştu ve zar zor konuşabiliyordu. Dört gün önce gerçekleşmiş olan katliamdan beri orada saklanıyordu. Ne bir lokma bir şey yemiş ne de su içmişti Hatta ayağa bile kalkamayacak kadar zayıf düşmüştü. Köyde hayatta kalan tek Müslüman oydu. Diğerleri ya öldürülmüştü ya da kaçmıştı. Bouguere köyünde karşılaştığımız bu dehşet veren görüntüler, Orta Afrika Cumhuriyeti çapında on binlerce Müslüman'ın karşılaştığı dehşeti tasvir ediyordu" diye konuştu.

Rovera sözlerine şöyle devam etti: "Eğer uluslararası toplum gerçekten daha fazla katliam yapılmasını durdurmak istiyorsa, barış koruma güçlerinin en çok ihtiyaç duyuldukları yerlerde mevcut olmalarını güvence altına almalı. Barış koruma güçleri, sivilleri koruma görevlerini yerine getirmek için gerekli donanıma sahip olmalı."

Donatella Rovera'nın sesli blogunu dinlemek için tıklayınız.