Mülteciler Yunanistan - Makedonya sınırında korkunç koşullarda mahsur

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan-Makedonya sınırındaki Idomeni geçişinde yaşanan kaosla ilgili olarak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Yedi bin sığınmacının ağır güvenlik önemleri ortasında korkunç koşullarda mahsur kalması, ayrımcı sınır kapatmalarının utanç verici bir sonucudur" denildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Yunanistan Şubesi Direktörü Giorgos Kosmopoulos, "Maalesef Avrupa ülkeleri, mültecilere ve sığınmacılara koruma ile temel hizmetler sağlamaktan çok sınırları engellemek üzerine bir koordinasyon kurma niyetinde görünmektedir" dedi.

AB de mülteci ve sığınmacıların sınırdan doğrudan geçiş pratiğini durdurmak için baskıyı yükseltirken, Balkan rotasındaki tüm ülkeler arasında Şubat ortasında imzalanan bir polis anlaşması da, sınır geçişlerinde Afgan uyrukluların kabul edilmemesini tetiklemiş görünüyor.

Her bireyin, uyruğu fark etmeksizin sığınma başvurusunda bulunma ve insanca muamele görme hakkının olduğunu belirten Kosmopoulos, "Bazı uyruktaki sığınmacı ve mültecilerin kabulünün engellenme pratiği yasadışıdır ve geri itmelere neden olabilir" dedi.  

Öte yandan Pire limanında da binlerce sığınmacı kötü koşullarda konaklıyor. Pek çok erkek ve kadın Uluslararası Af Örgütü'ne, temel hizmet ve enformasyon eksikliğinden bahsederek bundan sonra nereye gideceklerini bilmediğini söyledi.

Kosmopoulos, Avrupa için tek uzun vadeli çözümün, mülteci ve sığınmacılara güvenli ve yasal yollar oluşturmaktan geçtiğini söyledi.