Mısır'da Sisi İnsan Hakları Üzerindeki Kontrolü Sıkılaştırırken 25 Aktivist Mahkum Edildi

Uluslararası Af Örgütü, bugün Kahire Ceza Mahkemesi'nde görülen davada önde gelen blog yazarı Ala Abdül Fettah ve diğer 24 kişinin siyasi temelli suçlamalarla 15 yıl hapis cezasına mahkum edilmesinin adaletle korkunç bir şekilde dalga geçilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Asya ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, "Barışçıl protesto suç değildir. Eğer sadece protestolara katıldıkları için tutuluyorlarsa, aktivistler derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakılmalı. Abdülfettah Sisi'nin Cumhurbaşkanı olmasının üzerinden daha birkaç gün geçmişken mahkemelerin şimdiden hükümeti eleştirenleri cezaevine göndermesi oldukça sorunlu. Mısır'daki önde gelen aktivistleri kilit altına alarak yetkililer, kendilerine karşı çıkmaya ya da onları eleştirmeye cesaret eden kimseye müsamaha göstermeyeceklerine dair açık bir mesaj veriyor" diye konuştu.

Aktivistler polis radyosu çalmak, güvenlik güçlerine saldırmak, izinsiz gösteri yapmak ve ulusal kurumların çalışmalarını engellemekten mahkum edildi.

Aktivistler, Kasım ayında Şura Konseyi'nin önünde "Askeri Yargılamalara Hayır" grubu tarafından gerçekleştirilen barışçıl bir protesto ile bağlantılı olarak yargılanmıştı.

"Askeri Yargılamalara Hayır" grubu Anayasa Tasarı Komitesi tarafından sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına izin veren hükmün yasaya eklenmesine karşı protesto düzenlemişti.