'Mısır'da Ölüm Cezalarına Son!'

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da verilen ölüm cezalarına karşı acil eylem kampanyası başlattı. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, 2014'den bu yana Mısır mahkemelerinin 844 ölüm cezası kararı verdiği belirtilirken, bu kararların 27'sinin infaz edildiği ifade edildi. Açıklamada, "ölüm cezası kararlarının büyük çoğunluğu adil olmayan yargılamalar sonrasında verildi" denildi.

Kararlar çoğunlukla Mursi taraftarlarına veriliyor

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da ölüm cezasının siyasi muhalefeti bastırmak amacıyla gerçekleştirildiğini altını çizerken, kararların ağırlıklı olarak eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin taraftarlarına, toplu ve adil olmayan yargılamalar sonrasında verildiğini vurguladı.

Açıklamada şöyle denildi: Eski cumhurbaşkanı Mursi'nin kendisi de ilk başladığı andan itibaren adil olmayan bir yargılama sonrasında 16 Haziran 2015'te ölüm cezasına mahkum edildi. Mursi zorla kaybedilmeye tekabül eden şartlarda aylarca gözaltında tutuldu. Soruşturmalar sırasında avukatlara erişimi engellendi. Kendisine gözaltında tutulmasının yasallığını yargı önünde sorgulama hakkı verilmedi."

Mursi yeniden yargılansın ya da serbest bırakılsın

Acil eylem kampanyası çerçevesinde Uluslararası Af Örgütü, Mısır yetkililerine uluslararası insan hakları hukukundan doğan yükümlülüklerini hatırlatırken, yetkilileri ölüm cezası kararlarını hafifletmeye, 'ölüm cezasına başvurulmadan uluslararası standartlara uygun bir şekilde adil yargılanma hakkı'nı güvence altına almaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü, Muhammed Mursi'nin de sivil bir mahkeme önünde adil bir şekilde yeniden yargılanmasını veya serbest bırakılmasını talep ederken, ölüm cezasına karşı olan ve yaşam hakkını savunan herkesi, örgütün acil eylem sitesindeki metni imzalamaya çağırdı.  


İmza metnine ulaşmak için tıklayınız.