Mısır'da Gazetecilerin 'Terör Suçlamaları' İle Karşılaşması Basın Özgürlüğü İçin Ağır Bir Tehlike

Uluslararası Af Örgütü, Mısır yetkililerinin derhal El Cezire İngilizce'de çalışan üç gazeteciye yönelik suçlamaları düşürme çağrısında bulundu. Gazeteciler bugün terör faaliyetlerinde bulunan yasaklanmış bir örgüte ait olma ya da yardım sağlama iddialarında dolayı mahkemeye sevk edildi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, "Mısır başsavcısının bugün verdiği, birkaç gazeteciyi terörle ilgili olduğu iddia edilen suçlardan mahkemeye sevk etme kararı, Mısır'da basın özgürlüğü için büyük bir yenilgi. Bu hareket, Mısır'da bugün sadece tek bir anlatım tarzının kabul edilebilir olduğu yönünde korkutucu bir mesaj vermektedir - bu da Mısır yetkilileri tarafından uygun görülen tarz" diye konuştu.

Peter Greste, Mohamed Fahmy ve Baher Mohamed adlı üç gazeteci 29 Aralık 2013'ten bu yana alıkonmuş durumda. Uluslararası Af Örgütü bu üç gazeteciyi, sadece barışçıl bir şekilde ifade özgürlüklerini kullanmalarından dolayı hapsedildikleri için düşünce mahkumu saymaktadır ve derhal, koşulsuz bir şekilde serbest bırakılmaları için çağrı yapmaktadır.

Eğer mahkum edilirlerse gazeteciler üç ila müebbet arası hapis cezası alacak.

Shetty, “Gazeteciler korku ikliminde özgür bir şekilde faaliyet gösteremez. Bu son gelişme, Mısır'da bağımsız gazeteciliği bastırmak için bariz bir girişim. Seçimler yaklaşırken bağımsız bir medya çok önemli" dedi.

17 El Cezire çalışanı daha bugün terör örgütüne üye olmak ve Mısır'daki siyasi durum ile ilgili yanlış haber yaymaktan mahkemeye sevk edildi. Başsavcıya göre şu anda beşi alıkonuluyor. Gazetecilerin mesleki faaliyetleri ile ilgili tutuklanmış olmalarından korkuluyor.

Uluslararası Af Örgütü, suçlamaların El Cezire'nin editoryal çizgisi yüzünden gazetecileri cezalandırma girişimi olmasından endişe ediyor. Kanal Mısır'daki Müslüman Kardeşler'e yönelik taraflı olmakla suçlanıyordu.

Barışçıl bir şekilde ifade özgürlüğü haklarını kullanmalarından doğan her türlü suçun düşürülmesi gerekiyor.

Ayrı bir vakada Mısır yetkilileri, El Cezire Mubasher Misr kameramanı Mohamed Badr ve El Cezire Arap muhabiri Abdallah El Shamy'yi Temmuz 2013'te tutukladı. İki gazeteci de Mısır yetkililerinin gerçekleştirdikleri hak ihlalleri ile ilgili haber yaptıkları için alıkonuluyor.

Mısır'da, Temmuz 2013'te Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bu yana bir dizi gazetecinin güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlalleri ile ilgili haber yapmasının üzerine tutuklanma ile karşı karşıya kalması sonucu basın özgürlüğüne yönelik saldırılarda endişe verici düzeyde bir artış gözlendi.

Uluslararası Af Örgütü Mısır yetkililerine ifade özgürlüğüne saygı duyma ve gazetecilerin, tutuklanma ya da gözdağı korkusu olmadan hükümeti eleştirmenin de dahil olduğu tüm konularla ilgili bağımsız bir şekilde haber yapmasına izin verme çağrısında bulunuyor.