Mısır mültecileri Suriye’ye döndürmemeli

Uluslararası Af Örgütü'nün aldığı bilgilere göre, çoğu Filistin kökenli 36 mülteci bugün Suriye'ye sınır dışı edildi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther, “Mısır, Suriye'deki çatışmalardan kaçan mültecileri gözetim altında tutmayı ve sınır dışı etmeyi derhal durdurmalı. Uluslararası Af Örgütü Mısır yetkililerinden, uluslararası hukuka saygı göstererek mültecileri, daha şimdiden 100.000'den fazla insanın öldüğü kanlı çatışmalara geri göndermemesini talep ediyor” diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü'nün aldığı bilgilere göre, Eylül’de tutuklanan grup, Mısır'dan tekneyle Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyordu. El-Buheyra ilindeki Reşid Polis Merkezi'ne götürülen mülteciler orada 13 gün boyunca gözetim altında tutuldu.

Mısırlı yerel aktivistlerin Uluslararası Af Örgütü'ne anlattıklarına göre, mülteciler geçen gece geç saatlerde, Suriye'ye dönmeye razı olduklarını söyleyen bir belgeyi imzalamak zorunda bırakıldılar. Daha sonra bir otobüsle Kahire Havaalanı'na götürüldüler ve uçakla Suriye'ye geri gönderildiler.

Suriye’den gelen yüzlerce mülteci Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışırlarken tutuklandılar, birçoğu da gözetim altında tutulmaya devam ediyor. 15 ve 16 yaşındaki refakatçisiz iki çocuk da dâhil olmak üzere Reşid Polis Merkezi'nde sınır dışı edilme tehlikesiyle gözetim altındalar.