MHP'ye de "Bizimle Misin?" Diye Sorduk

Uluslararası Af Örgütü'nün 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşecek Türkiye Genel Seçimleri öncesi başlattığı 'Bizimle Misin?' kampanyası devam ediyor. 25. dönem milletvekili seçimlerine katılacak tüm siyasi partilerle bağlantıya geçerek taleplerini ileten Uluslararası Af Örgütü, TBMM 24. dönemde grubu bulunan dört partinin üst düzey yetkilileriyle görüşüyor.

Kampanya kapsamında Uluslararası Af Örgütü heyeti, bugün Ankara'da Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ile bir araya geldi. Örgütün Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat  Sena Akşener ve Kampanya ve Aktivizm Koordinatörü Begüm Başdaş'ın yer aldığı heyet, "Bizimle Misin?" kampanyasında yer alan talepleri Ruhsar Demirel'e iletti.

Kampanya doğrultusunda Uluslararası Af Örgütü, Milliyetçi Hareket Partisi'ni "ifade özgürlüğüne saygı duyulan, barışçıl protesto hakkının korunduğu, polis şiddeti ve cezasızlığın olmadığı, kadına yönelik her türlü şiddetin önlendiği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının yaşanmadığı, mültecilerin insan haklarına erişebildiği ve işçi haklarının güvence altına alındığı" bir Türkiye için hareket etmeye çağırdı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Ruhat Sena Akşener, "Sayın Demirel'in Genel Merkez'deki makamında görüştük, taleplerimizi ilettik. Kendisi taleplerimizi olumlu karşıladı, bazı maddeler üzerine eleştiri ve önerilerini dile getirdi" dedi. Görüşmenin kadın hakları, toplumsal şiddet, Türkiye'de yaşayan sığınmacılar ve işçi hakları üzerine yoğunlaştığını belirten Akşener, "Sayın Demirel imza metnimizi parti yönetimine taşıyacağını ve taleplerimizle ilgili daha detaylı görüş bildireceğini ifade etti" dedi.

"Bizimle Misin?" kampanyası kapsamında 24. dönem TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin üst düzey yetkililerini ziyaret eden Uluslararası Af Örgütü, önceki gün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile görüşmüştü. Uluslararası Af Örgütü yarın ise Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve ardından Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile bir araya gelecek.