Malezya'daki Anwar İbrahim Kararı "Adalet İçin İç Karartıcı Bir Gün"

Uluslararası Af Örgütü, muhalefet lideri Anwar İbrahim’in eşcinsellik suçlamalarından aldığı cezanın düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Bugün, Malezya’daki bir mahkeme, Anwar İbrahim’e siyasi temelli olarak yöneltilen eşcinsellik suçlamalarından beraat kararını bozdu. Mahkeme, Yüce Divan’ın 2012 yılında İbrahim’i kanıt yetersizliğiyle bütün suçlamalardan aklayan kararına karşı hükümet temyizini onayladı.

Uluslararası Af Örgütü Malezya Araştırmacısı Hazel Galang-Folli, “Bugün Malezya’da adalet için iç karartıcı bir gün. Anwar İbrahim, muhalefetin en önemli temsilcilerinden birini susturmak ve onu seçimlerden uzak tutmak amacıyla yıllardır, sürekli bir şekilde yetkililerin tacizine uğramaktadır. Maalesef ki bu durumun daha kapsamlı örneği ifade özgürlüğü hakkının Malezya’da ciddi bir şekilde kısıtlanmasıdır. Muhalefet politikacıları, insan hakları savunucuları ve sivil toplum örgütleri de geçen yıl boyunca hedef alınanlar arasındaydı. Malezyalı yetkililerin hala “eşcinsellik”i bir suç olarak kabul etmesi kendi içinde son derece rahatsız edici bir durum. Hükümet, siyasi temelli zulme izin veren bu baskıcı 'eşcinsellik suçu' yasasını kaldırmalıdır” diye konuştu.

Hemcins iki yetişkin arasında rızaya dayalı cinsel ilişkiyi suç sayan yasalar uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır.

Eğer Anwar İbrahim alıkonulursa Uluslararası Af Örgütü onu bir düşünce mahkumu olarak görecektir.