Maldivler: Hukuki yükümlülüklere saygı gösterilmeli

Uluslararası Af Örgütü, Maldivler Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'un dün ülkede olağanüstü hal ilan etmesi üzerine bir açıklama yayımladı.

Örgütün Maldivler uzmanı Abbas Faiz, olağanüstü hal ilanının şaşırtıcı olduğunu ve hükümetin halkı, toplanma özgürlüğü dahil pek çok haktan mahrum bırakmak için somut bir gerekçesi olmadığını söyledi.

Uygulamanın muhalifler üzerinde daha fazla baskı ve insan hakkı ihlallerinin habercisi olmaması gerektiğini vurgulayan Faiz, hükümetin bu durumu ifade özgürlüğünü kısıtlamak için kullanmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Faiz, "Maldivli yetkililer, geçmişte de ifade özgürlüğünü ve muhalefeti baskı altına almıştı. Yetkililerin, olağanüstü hal süresinde uluslararası insan hakları hukuku altındaki yükümlülüklere saygı göstermeleri büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Dün Maldivler Devlet Başkanı Gayyum, eylül ayında teknesinde meydana gelen patlama ve hafta başında konutunun yakınlarında el yapımı bomba bulunmasının ardından ülke genelinde 30 günlük olağanüstü hal ilan etmişti.

Olağanüstü hal çerçevesinde güvenlik güçlerinin, arama izni olmadan evleri arayabileceği ve şüpheli kişileri gözaltına alabileceği belirtilmişti. Vatandaşların, ülkeyi oluşturan adalar arasında seyahat etmeleri ve gösteri yapmaları de olağanüstü hal süresince yasaklanmıştı.