Macaristan: Dehşet Verici Sınır Kaosunda Çocuklar Polis Tarafından Ailelerinden Ayrıldı

Uluslararası Af Örgütü dün akşam Macaristan ile Sırbistan sınırındaki Röszke kapısında yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada "Dün akşam Röszke'de yaşanan sınır telleri ihlali sırasında, aralarında en az dört çocuğun da bulunduğu en az dokuz kişi Macar polisi tarafından ailelerinden ayrılmıştır. Bu kişiler derhal serbest bırakılmalı ve aileleriyle bir araya getirilmelidir" denildi.

Bu kişilerin tam olarak nerede oldukları bilinmiyor, ancak en yakındaki sınır kontrol binasında tutuldukları düşünülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve olay yerinde bulunan Uluslararası Af Örgütü Kriz Tepki Direktörü Tirana Hassan, "Aileler çocuklarına kavuşmak hususunda umutsuz durumda. Çocuklar sadece sınırdaki bu travmatik yolculuğu ve polisin güç kullanımını tecrübe etmediler, aynı zamanda ebeveynleriyle birlikte olmanın verdiği güvenlik duygusunu da kaybettiler. Macar polisi derhal bu çocukları ailelerine teslim etmelidir" dedi.

Olay mültecilerin ileriye doğru yığılması ve sınır tellerini kırması sonucu yaşandı. Polis başlangıçta biber gazı kullanarak yanıt verdi ve panik yaşandı. Bazı kadın ve çocuklar yerlerde yatarken, bazıları da olay yerinden kaçıyorlardı.  

Görgü tanıkları Uluslararası Af Örgütü'ne Macar polisinin bir anne ve çocuğunu alarak uzağa götürdüğünü söyledi. Sekiz yaşındaki bir çocuğun babası ise Uluslararası Af Örgütü'ne, "Elini tutarken çocuğum benden alındı, o zamandan beri de ayrıyız" dedi.

Uluslararası Af Örgütü, Macar polisinin yardım bekleyen altı ve sekiz yaşındaki bir başka iki çocuğun babasının üzerine yürüdüğüne şahit oldu. Polis onu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği çalışanını ittirdi ve sırtlarına copla müdahale etti.