Lübnan: Beyrut saldırısı insan hayatının korkunç bir şekilde hiçe sayılmasıdır

Uluslararası Af Örgütü, dün (12 Kasım) akşam saatlerinde Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "En az 41 kişinin ölümüne neden olan saldırı insan hayatının şok edici bir şekilde hiçe sayıldığını ortaya koymuştur" denildi.

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther patlamayla ilgili olarak "Bu sivil nüfusun yaşadığı bir yerde gerçekleştirilen tüyler ürpertici ve gerekçesiz bir intihar saldırısıdır. Lübnan yetkilileri bu korkunç suçun faillerinin cezasız kalmalarını sağlamalıdır" dedi.

Bu saldırı aynı zamanda Suriye'deki çatışmaların bulaşma riskinin büyüdüğünü vurgulamaktadır.
 
Luther sözlerine şöyle devam etti: Komşu Suriye'deki çatışmada sayısız savaş ve insanlığa karşı işlenen suçun sorumluları hesap verene kadar, şiddet Suriye'nin sınırları dışında bir tehdit oluşturmaya devam edecektir.
 
Biz tekrardan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne, şüphelenilen tüm savaş suçlarının ve insanlığa karşı işlenen suçların soruşturulabilmesi için Suriye'deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınması çağrısında bulunuyoruz.
 
Dün gerçekleştirilen saldırı, 1990'da Lübnan İç Savaşı'nın sona ermesinden bu yana Beyrut'ta yaşanan en kanlı saldırıdır.
 
Ağırlıklı olarak Şiilerin yaşadığı Burj el-Barajneh bölgesinde iki intihar bombacısının kendilerini patlatmasıyla gerçekleştirilen bu saldırının sorumluluğunu kendilerine İslam Devleti adı veren silahlı grup üstlenmiştir.

Lübnan Hizbullahı'nın askeri kanadından ağırlıklı olarak Şii savaşçılar, komşu Suriye'de aralarında IŞİD'in de bulunduğu diğer silahlı gruplara karşı savaşında hükümet güçlerine destek vermektedir.