Letonya: EuroPride Yürüyüşünün Güvenliği İçin Ses Verin!

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ) haklarını kutlayan ve her yıl Avrupa'nın farklı bir şehrinin ev sahipliği yaptığı EuroPride yürüyüşü, bu yıl 15 Haziran'da başlayan bir haftalık festivalin sonunda, Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleşecek. Uluslararası Af Örgütü, 20 Haziran cumartesi günü Riga'da düzenlenecek EuroPride yürüyüşü öncesi bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Letonya hükümeti sessizliğini bozmalı ve etkinliğe katılanların güvenliğini ve korunmasını tüm gücüyle sağlamak için güvence vermelidir" denildi.

EuroPride organizatörleri kolluk kuvvetlerinin yardımcı olduğunu dile getirmesine rağmen, Letonya hükümeti etkinliği hoş karşılamıyor. Geçen Aralık ayında yöneltilen bir soruya Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, "eşcinselliğin reklamı yapılmamalı ve dayatılmamalı" yanıtını vermişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Cinsiyet, Cinsel ve Cinsellik Programı Direktörü Lucy Freeman, "EuroPride nedeniyle Letonya hükümetinin sıkıntılı olduğunu görmek rahatsız edici" derken, "böyle bir etkinliği hoş karşılayarak açıklık ve toleransı desteklemek yerine, Letonya liderleri buna sırtını dönmüş görünüyor" ifadesini kullandı. Freeman, Avrupa Birliği başkanlığını üstlenen Letonya'nın homofobik ayrımcılığa karşı savaşta örnek olarak öne çıkması gerektiğini belirtti.

EuroPride 2015'i organize eden Leton grup Mozaika'nın yönetim kurulu üyelerinden biri olan Kaspars Zalitis ise "Üzücü gerçek şu ki Leton toplumunun çoğunluğu EuroPride'a karşı. Eşcinsel çiftler hükümet nezdinde görünmüyor, homofobik nefret suçları tanınmıyor ve üstdüzey politikacılar tehlikeli homofobik söylemleri benimsiyor" dedi.

Bu yıl düzenlenecek olan EuroPride ilk kez bir eski Sovyet ülkesinde gerçekleştirilmesi, LGBTİ haklarının Letonya'da ne kadar mesafe katettiğinin bir göstergesi. 2005 yılında Riga'da düzenlenen ulusal onur yürüyüşü şiddet ve düşmanlıkla gölgelenmişti. 70 aktivist hakları için yürürken, yürüyüşü durdurmaya çalışan binlerce karşı protestocu etkinliğe katılanlara biber gazı sıkıp yumurta fırlatmıştı.

Öte yandan aralarında Türkiye Şubesi Kampanya ve Aktivizm Koordinatörü Begüm Başdaş'ın da bulunacağı Uluslararası Af Örgütü aktivistleri, bu yıl Riga'da gerçekleşecek EuroPride'da Leton LGBTİ'nin yanında yer alacak.