Kuzey İrlanda: Eşcinsel çiftler bugünden itibaren evlilik başvurusu yapabilecek

Kuzey İrlanda’da eşcinsel evliliğin yasallaşması için mücadele eden aktivistler bugünü “tarihi bir gün” olarak değerlendiriyor, çünkü eşcinsel çiftler bugünden itibaren Kuzey İrlanda Genel Nüfus Dairesi’ne resmi resmi evlilik taleplerini bildirebilecek. 

Resmi evlilik işlemleri için en az 28 gün önceden bildirimde bulunulması gerekiyor, bu nedenle ilk eşcinsel evliliklerin 10 Şubat itibariyle başlaması bekleniyor. Söz konusu yasal değişiklik, Birleşik Krallık hükümetinin 24 Temmuz 2019’da çıkardığı 2019 Kuzey İrlanda Yasası sonrasında yapılmıştı.

Kampanyanın başarıya ulaşmasında önemli rol oynayan Uluslararası Af Örgütü Kuzey İrlanda Direktörü Patrick Corrigan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Bugün, Kuzey İrlanda’daki eşitlik ve insan hakları adına tarihi bir gündür.”

 “Kuzey İrlanda’da LGBTİ+’lar uzun yıllar boyunca ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördü. O yüzden bugün harika bir an yaşıyoruz, çünkü eşcinsel çiftler nihayet evlenebilecek ve eşcinsel ilişkilerin eşitliği kabul edilecek.”

 “Bugün ve gelecek ay gerçekleştirilecek olan evlilikler, yıllarca süren mücadelemizin sonuç verdiğine işaret ediyor. Love Equality (Aşka Eşitlik) Koalisyonu’ndaki arkadaşlarımıza ve bu sonucu almamız için katkıda bulunan tüm destekçilere teşekkür ederiz. Buna kampanyamızı destekleyen Kuzey İrlanda Parlamentosu milletvekilleri, İngiliz-İrlanda İşçi Partisi Milletvekili Conor McGinn ile İngiliz Muhafazakar Partisi Milletvekili Lord Robert Hayward da dahil olmak üzere Westminster Sarayı’nın Lordlar Kamarası’ndaki destekçilerimiz ve her iki mecliste yasanın değişmesi yönünde oy kullanan büyük çoğunluk da dahildir.”

 “Ayrıca, başta Dışişleri Bakanı Julian Smith, Lord Ian Duncan ve Bakanlık yetkilileri olmak üzere, Kuzey İrlanda hükümetinde görev yapan bakanlara, yasa değişikliğinin en kısa sürede yürürlüğe girmesi amacıyla bizimle birlikte çaba gösterdikleri için teşekkür ederiz” diyen Corrigan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 “Hükümete yetki devri yapılmadığı için kampanyamızı Westminster’a taşıdık ve eşit haklarımızı orada kazandık. Yetki süreci tamamlandığına göre Stormont’taki yeni yasama organı, tüm Kuzey İrlandalıların haklarına saygı gösterecek bir hükümet kurmaya hazır ve istekli olduğunu göstermelidir.”