• Haberler

İtalya/Malta: Limanların kurtarma gemisine açılmaması ölümcül bir emsal oluşturuyor

SOS Mediterranee isimli insani yardım örgütünün kurtarma gemisi MV Aquarius, Malta ile Sicilya arasında mahsur kaldı. 123 refakatsiz çocuğun yanı sıra, 11 çocuk ve yedi hamile kadın da dahil olmak üzere gemide toplam 629 kişi bulunuyor.

İtalya ve Malta’nın gemiye limanlarını açmaması üzerine, İspanya MV Aquarius’u Valencia limanına davet etti ve geminin Valencia’ya doğru yola çıktığı öğrenildi.

Uluslararası Af Örgütü İtalya Araştırmacısı Elisa De Pieri, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İtalya ve Malta hükümetleri limanlarını kapatarak, denizde tehlikede olan kişilerin kurtarılması ilkesini çiğniyor ve arama-kurtarma sistemini temelden sarsıyor. Bu duruma göz yumulduğu takdirde, hayat kurtaran çalışmalarda bulunan sivil toplum örgütlerinin cesaretini kırılabilir ve bu örgütlerin çalışmaları tehlikeye atılabilir. Binlerce mülteci ve göçmenin Akdeniz sularında sürüklenmeye terk edilmesi söz konusu” dedi.

De Pieri, daha önce yaptığı açıklamada, İtalya ve Malta’nın limanlarını kapatarak, uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini ihlal ettiğini belirtmiş; Libya’daki korkunç istismardan kaçan bu kişilerin ‘vicdanlara sığmayan bir kararla’ denizde bekletildiğini ifade etmişti.

İspanya hükümetinin MV Aquarius gemisini limanına kabul etme önerisi etkileyici bir dayanışma örneği olduğunu kaydeden De Pieri, "Bu durum aynı zamanda, İtalya ve Malta yetkililerinin hesaplı ve kasti vurdumduymaz tavırlarının altını da çiziyor ve insan hayatına mal olacak bir emsal oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu.