İsrail Gazze Arasındaki Çatışma Şiddetlenirken Tüm Taraflar Sivilleri Korumalı

İsrail dün gece "Koruyucu Hat Operasyonu" adlı bir askeri saldırı düzenleyerek Gazze Şeridi'nde en az 50 bölgeye saldırdı. Sabahtan bu yana da düzinelerce hava saldırısı düzenledi. Sağlık çalışanlarına göre Gazze'de bugün düzenlenen İsrail askeri operasyonlarında aralarında çocukların da olduğu en az 50 kişi yaralandı.

İsrail ile Gazze arasındaki çatışmanın şiddeti artarken Uluslararası Af Örgütü Gazze'de Hamas'ın askeri kanadı da dahil olmak üzere Filistin silahlı gruplarına ve İsrail yetkililerine sivillerin hayatlarını koruma çağrısı yaptı.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther “Tüm tarafların uluslararası insancıl hukuk uyarınca şiddeti gittikçe artan savaşta sıkışıp kalan sivillerin hayatını koruma yükümlülüğü bulunmaktadır.

Uluslararası Af Örgütü İsrail ordusuna ve Hamas'ın askeri kanadı ve onu yönetenlerin de aralarında olduğu Filistin silahlı gruplarına savaş yasalarına tamamen saygı duyma çağrısında bulunuyor. İsrail sadece meşru askeri hedeflere yönelik saldırılar düzenlemeli; sivillere ve sivillerin evleri ile altyapılarına yönelik zarar riskini en aza indirmek için saldırı araç ve tekniklerini son derece temkinli bir şekilde kullanmalıdır. Nüfusun yoğun olduğu bölgelerde hedef ayrımı gözetmeyen hava saldırıları düzenlemek ya da sivillerin evine doğrudan saldırı düzenlemek kaçınılmaz bir şekilde sivillerin ölümüne yol açacaktır. Bu durum da uluslararası insancıl hukukun ihlali anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Gazze'deki Filistinli silahlı gruplar son günlerde İsrail'in güneyinde hedef ayrımı gözetmeyen roketler fırlattı ve Salı günü de buna devam etti. İsrail Dışişleri Bakanlığı'na göre 8 Temmuz sabahı itibariyle 12 Haziran'dan bu yana, Gazze'den İsrail'in güneyine 240'tan fazla hedef ayrımı gözetmeyen roket fırlatıldı.

Uluslararası Af Örgütü defalarca kesin olarak askeri hedeflere yöneltilemeyecek olan hedef ayrımı gözetmeyen roketlerin fırlatılmasını kınamıştı. Hamas'ın askeri kanadı Salı günü düzinelerce hedef ayrımı gözetmeyen roket fırlatmanın sorumluluğunu üstlenmişti.

Luther, “Gazze'de Filistinli silahlı gruplar tarafından hedef ayrımı gözetmeyen roketlerin fırlatılması, Gazze-İsrail sınırının iki tarafındaki sivillerin hayatını tehlikeye atan bir savaş suçudur. Bu gruplar tarafından gerçekleştirilen hedef ayrımı gözetmeyen roket atışı derhal sona erdirilmelidir. Hem İsrail hem de Gazze'deki sivil nüfus son yıllarda çok fazla trajedi, gereksiz katliam ve can kaybı yaşadı ve bunlar hesap verilebilirlik olmadan gerçekleşti. İki tarafın da silahlı çatışma sırasında uluslararası hukuk ve insancıl hukuku ihlal etme konusunda çok kötü bir sicili var” dedi.

İsrail ordusu ve Filistin silahlı gruplar, daha önceki saldırılar sırasında ağır uluslararası hukuk ihlalleri ve savaş suçları gerçekleştirenleri sorumlu tutma konusunda defalarca başarısız oldu - özellikle de Kasım 2012'deki "Bulut Sütunu" ve Aralık 2008 ila Ocak 2009 arasında süren "Dökme Kurşun" askeri operasyonu sırasında.

Uluslararası bir silah ambargosu

Yeni savaşlar ve iki tarafın da hesap verilebilirlik konusunda başarısız olmasını göz önünde bulundurunca, Uluslararası Af Örgütü Gazze Şeridi'nde bulunan Filistin silahlı grupları ve Hamas ile İsrail'e yönelik uluslararası bir silah ambargosu uygulanması çağrısını yineliyor.

Luther, “Tüm ülkeler derhal İsrail ve Gazze'deki Filistin silahlı grupları ve Hamas'a silah, mühimmat ve ilgili teçhizatın sevkiyatını durdurmalı. Ülkeler uluslararası insancıl hukuk ihlaline daha fazla olanak sağlamayacaklarına dair açık bir mesaj göndermeli” dedi.