IŞİD'in İlerlemesi Panik Yaratırken Irak Kasaba ve Şehirlerinden Toplu Göç Yaşanıyor

Uluslararası Af Örgütü bugün yaptığı açıklamada, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) milislerinin ilerlemeye devam ettiği ve on binlerce insanın kaçtığı kuzey batı Irak'ta paniğin hakim olduğunu dile getirdi.

Şu anda kuzey Irak'ta bulunan Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Kriz Danışmanı Donatella Rovera, "Hem bölgede yaşayanlar hem de daha önce yerinden edilmiş olanlar yaşadıkları yerlerden kaçıp sığınacak bir yer arıyor. Dolayısıyla özellikle Ezidi ve Hıristiyan azınlığı üyeleri ve ülkenin kuzey batısındaki tüm Iraklılar için, durum gittikçe korkunç hale gelmeye başladı" diye başladı.

Gece vakti IŞİD'in gelmesinin üzerine Hıristiyan kasabası Karakuş'ta yaşayan binlerce kişi kaçtı. Diğerleri ise Uluslararası Af Örgütü'ne bölgede sıkışıp kaldıklarını ve gidemediklerini anlattı.

Rovera, "Hıristiyan kasabası El Koş'ta dün bir kişiyle tanıştım. Son haftalarda ve günlerde gerçekleşen IŞİD saldırıları yüzünden evlerinden kaçan -Hıristiyan, Ezidi ve diğer azınlıklar- yerinden edilmiş insanlara sığınak ve yardım sağlamak için canını dişine takan biriydi. Bugün kendisi ve ailesi de yerinden edildi. Belgelerini bile alamadan, üstlerinde başlarında ne varsa sadece onlarla kaçmak zorunda kaldıklarını anlatırken göz yaşlarına hakim olamıyordu. IŞİD şimdi burada" dedi.

Sincar'da IŞİD saldırıları yüzünden yerinden edilen Iraklılar 'çaresiz' bir şekilde yardıma muhtaç

Musul'un kuzeyinde bulunan ve çoğunluğu Ezidi olan Başika kasabasında yaşayanların uzun süredir korktukları şey gece vakti başlarına geldi: IŞİD kasabaya saldırdı ve şu anda kasabada yaşayanlar yerinden edilmiş durumda.

IŞİD gece vakti Musul'un doğusuna ve kuzeyine ilerlerken, binlerce insan Irak Kürdistan'ı şehirleri Dohuk ve Erbil'e doğru kaçıyor.

Rovera, "Birçok azınlık üyesi, yerlerinden edildikleri için son dönemde o kadar sarsılmış durumda ki, herhangi olası bir IŞİD saldırısı tehlikesi olmayan bölgelerden bile kaçıyorlar" dedi.

Örneğin, IŞİD'in bölgeyi ele geçirmesinin ardından hafta sonunda evlerinden çıkmaya zorlanan ve Dohuk'a sığınan, Sincar bölgesinden bazı Ezidiler yeniden kaçıyor ve şu anda Türkiye sınırına doğru ilerliyorlar.