İran'da Dört Sünni'nin İnfazını Durdurun

Uluslararası Af Örgütü, İran yetkililerinin acilen, tamamen adil olmayan yargılanmaların ardından mahkum edilmiş dört Sünni’nin yarın için planlanan infazlarını durdurması gerektiğini söyledi.

Dört adamın -Hamit Ahmedi, Cihangir Dehghani, Cemşid Dehghani ve Kemal Molaee- “Allah’a karşı çıkma”ları (moharebeh) nedeniyle 15 Haziran’da infaz edilmelerine karar verilmiştir.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Saharoui “Bu adamların infazları acilen durdurulmalıdır. İran yetkililerinin bu adamları infaz etme nedenlerinin uydurma olduğu görülmektedir ve tamamen adil olmayan yargılanmaların ardından savunma hakkı gibi temel koruma önlemleri de yok sayılmıştır. Bu da İran yetkililerinin tüm İranlıların haklarını güvence altına almaktansa ölüm cezasını kullanarak azınlıklarla başa çıkma çabasının başka bir örneğidir” diye konuştu.

Bu dört adam Ekim 2009’da, İran yetkilileriyle bağlantısı olan kıdemli bir Sünni din adamını öldürmekle suçlanmıştı. Ama adamlar olaydan aylar önce tutuklandıklarını ve inançlarını uyguladıkları ya da tanıttıkları için hedef alındıklarını öne sürdü.