Irak'ta İsyancıların Musul'u Ele Geçirmesinin Ardından Siviller Korunmalı

Irak'ta 500,000 civarında kişinin Musul bölgesindeki evinden kaçmaya zorlanmasının ardından Uluslararası Af Örgütü Musul'da çatışmanın ortasında kalan sivillerin her ne pahasına olursa olsun korunması ve güvenli bir şekilde çatışma bölgesinden ayrılmalarına izin verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Avrupa Direktör Yardımcısı Said Boumedouha, "Musul'un silahlı muhalif gruplar tarafından ele geçirilmesi, Irak'ta insan hakları konusunda ciddi sonuçları olacak, oldukça endişe verici bir gelişme. Çatışmanın iki tarafı da, şehrin kontrolü için savaşırken şiddetin yükünü sivillerin omuzlarına yıkmamayı güvence altına almalı" diye konuştu.

Irak yetkilileri dün bir açıklama yaparak ülkenin ikinci en büyük şehri Musul'un kontrolünün hafta sonu yaşanan çatışmaların ardından IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) bağlı silahlı muhalif gruplar tarafından ele geçirildiğini duyurdu.

Uluslararası Göç Örgütü'nün 10 Haziran'da yayımladığı verilere göre (IOM) yaşanan son şiddet olayları daha şimdiden yarım milyon insanı Musul'dan ve çevre bölgelerden kaçmaya zorladı.

Musul, Irak güvenlik güçlerinin Ocak ayında Felluce ve Anbar ilinde zorla çıkarılmasının ardından son altı ayda IŞİD silahlı gruplarının eline geçen ikinci şehir.

Anbar'daki çatışmanın Ocak ayından bu yana yarım milyon Iraklı'yı yerinden ettiği ve 5,520 sivilin ölümüne yol açtığı öne sürülüyor.

Boumedouha, "Musul'daki çatışma hiç şüphesiz Iraklıların yaşadığı eziyeti arttıracak. IŞİD silahlı grupları ve Irak güvenlik güçleri Felluce'de yaşanani sivillere yönelik şiddet olaylarının tekrarlanmasından kaçınmalı. Aynı zamanda bölgeden kaçan sivillerin de yolunu kapatmamalı" dedi.

Hükümet güçleri son altı ayda, Felluce'de aralarında hastanelerin ve yerleşim bölgelerinin de olduğu, hedef ayrımı gözetmeyen bombalama yaptı.

IŞİD, hükümet saldırılarına misilleme olarak Irak'ın diğer bölgelerinde bir dizi bombalı araba saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Boumedouha “Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve komşu ülkeler çatışmadan kaçan sivillere sığınma sağlamalı. Uluslararası toplum da aynı zamanda şiddet olayları sonucu yerinden edilen sivillerin insani ihtiyaçlarına göre destek sağlamalı" dedi.

Musul'daki çatışma, Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği'nin Nisan'daki genel seçimlerin sonuçlarını açıklamasının ardından ve yeni bir hükümet kurmak için görüşmeler devam ederken gerçekleşti.

Bugün basında çıkan haberler ayrıca IŞİD güçlerinin Tikrit şehrinin de kontrolünü ele geçirdiği yönünde.