Irak Yetkilileri Sünni Camisindeki 'Katliamı' Soruşturmalı

Uluslararası Af Örgütü, Irak yetkililerinin, başkent Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Sünni camisinde ibadet eden binlerce insanın yasa dışı öldürülmelerini etraflıca soruşturması gerektiğini dile getirdi.

Bu saldırıdan kimin sorumlu olduğu hakkında basında birbirleriyle çelişen haberler çıkarken, Diyala bölgesinde bulunan camide Cuma namazı boyunca bir intihar bombası ile 70 kişinin öldüğüne ve binlerce kişinin yaralandığına inanılıyor.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Said Bounmedouha, “Irak yetkilileri yapılan bu katliam hakkında derhal bağımsız bir soruşturma başlatmalı ve sorumluları yargıya teslim etmelidir. Sonuçlanan herhangi bir kovuşturma adil bir şekilde yürütülmeli ve ölüm cezasına başvurulmamalıdır. Bir kez daha, Irak’taki siviller çatışmanın acısına katlanıyor. Çatışan bütün gruplar, sivillerin korunmasını güvence altına almak için daha fazlasını yapmalı” diye konuştu.

Basında çıkan bazı haberler Şii milislerinin saldırıyı gerçekleştirdiğini söylerken, Irak ordusu saldırıdan Sünni cihatçı grup İslam Devleti'nin (önceden IŞİD olarak bilinen) sorumlu olduğunu söyledi.