Irak: 40 kişiye verilen ölüm cezası insan hakları ve adaletin pervasızca yok sayılmasıdır

Uluslararası Af Örgütü, Irak mahkemesinin bugün 40 kişi hakkında ölüm cezası kararı vermesi üzerine bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "temelden sorunlu davalar sonucunda bugün karar verilen 40 ölüm cezası, insan hakları ve adaletin pervasızca yok sayılmasıdır" denildi. 1 Ocak 2016’dan beri en az 52 ölüm cezasını onanmasının ardından, bu yıl içerisinde ölüm cezası verilenlerin sayısının 100'e yaklaştığı ifade edildi.  

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı James Lynch, "Irak mahkemelerinin altı haftada 92 ölüm cezasına hükmetmesi, ülkedeki mevcut adalet düzeninin zalimane bir göstergesidir" dedi.

Lynch sözlerine şöyle devam etti: "Davaların büyük çoğunluğu sanıkların suçlarını “itiraf” etmeleri için işkence görmeleri gibi koşullar altında, oldukça adaletsiz bir şekilde yürütüldü. Bu iddialar vakit kaybetmeksizin soruşturulmalı ve uluslararası adil yargılanma ilkeleriyle bağdaşan bir yeniden yargılanma süreci gerçekleştirilmeli."

Bugün görülen dava, Haziran 2014'te Tikrit yakınlarındaki Speicher Askeri Kampı'ndan en az 1700 askeri okul öğrencisinin, kendilerini İslam Devleti olarak adlandıran silahlı grup tarafından vahşice öldürüldükleri Speicher Katliamı'na katılmakla suçlanan 47 kişiyle ilgiliydi.

Irak Federal Adli Yetkilileri, 40 kişinin 2005 yılında getirilen terörle mücadele kanununa dayanılarak ölüm cezasına çarptırıldıklarını, 7 kişinin ise delil yetersizliği sebebiyle serbest bırakıldıklarını doğruladı.

Uluslararası Af Örgütü, Iraklı yetkilileri, ölüm cezalarının onanmasını durdurmaya ve acilen ölüm cezasını ortadan kaldırma hedefiyle resmî moratoryum ilan etmeye çağırdı.