İnsan Hakları Hareketi Nelson Mandela’ya Minnet Borçlu

Nelson Mandela’nın üzücü ölüm haberi karşısında, Uluslararası Af Örgütü insan haklarının korunması ve teşviki için mücadele eden vizyon sahibi dünyanın en önemli liderlerinden birine olan borcunu bugün ödüyor.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty “Adaletsizliği kabul etmeyen bir dünya lideri olarak, Nelson Mandela'nın cesareti tüm dünyamızın değişmesine yardımcı oldu. Nelson Mendela'nın ölümü sadece Güney Afrika'nın kaybı değildir. Bu, tüm dünya üzerinde ayrımcılığın sonlanması, özgürlük ve adalet için mücadele eden herkesin kaybıdır. Nelson Mandela'nın insan haklarına olan bağlılığı, onun Güney Afrika’da apartheid rejimi sırasında ırksal ayrımcılığı ortadan kaldırma çabaları ve ardından da Güney Afrika’da HIV/AIDS ile olan hayati değerdeki mücadelesi ile örnek teşkil ediyordu. Onun Afrika ve dünya çapındaki mirası nesiller boyu devam edecek” dedi.

Shetty sözlerine şöyle devam etti: “Nelson Mandela, sadece inancı yüzünden tutuklanmış siyasi bir mahkûmdu. O, grupların dışlanmasının, eşitsizlik politikaları oluşturarak ülkenin sosyal dokusunu nasıl yıktığını anlamış biriydi. Dünya çapındaki insan hakları hareketi Nelson Mandela’ya şükran borçlu. Ona hayranlık duyan bizler, onun mücadelesini sürdürmek zorundayız.”

Uluslararası Af Örgütü, sadece Güney Afrika’da değil tüm dünyada uzun yıllar boyunca insan hakları ihlallerini açıkça dile getirdiği çalışmalarının takdir etme amacıyla Nelson Mandela’yı Kasım 2006'da “Vicdan Elçisi” ilan etmişti.