Husi güçleri Taiz'de hayati tıbbi malzemeleri engelleyerek insani krizi körüklüyor

Uluslararası Af Örgütü, Yemen'in güneyindeki Taiz kentinde yaşananlarla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "silahlı Husi grupları ve onun müttefik güçleri, kente hayati tıbbi malzeme ve gıda girişine engel olarak binlerce sivilin hayatını tehlikeye atıyor ve uluslararası insancıl hukuku pervasızca ihlal ediyor" denildi.

Açıklamada, "Yemen'in üçüncü büyük kentinde yaşayan 22 sakin ve tıbbi personelden elde edilen tanıklıklar, sivillerin acı ve zorluk çektiğine dair endişe verici bir tablo çiziyor. Şehirdeki hastanelerinin çoğu kapatıldı ve açık kalanlardan birkaçı ise malzeme eksikliği nedeniyle çöküşün eşiğinde. Bir sakinin yeni doğmuş bebeği, şehirdeki hastanelerdeki oksijen sıkıntısı nedeniyle doğumdan birkaç saat sonra hayatını kaybetti " denildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Vekili James Lynch, "Husi güçleri aralarında hayati tıbbi malzeme ve gıdanın da bulunduğu sivil malların girişini kasıtlı bir şekilde engellediği görünüyor, böylelikle Taiz sakinleri için yıkıcı sonuçlara neden olacak insani krizi körüklüyor" dedi.

Lynch sözlerine şöyle devam etti: "İnsanci yardımlara engel olmak uluslararası insancıl hukukun ciddi bir ihlalidir. Şehir sakinleri Tazi anklavı içinde sıkışıp kalmış durumdalar ve onları temel ihtiyaçlardan mahrum bırakmak, sivil nüfusun toplu cezalandırılmasına tekabül etmektir."

Taiz'in içindeki ve dışındaki tüm yollar silahlı Husi grupları ve onun müttefiklerinin kontrolünde. Çatışma başladığından beri şehre giriş ve çıkış kısıtlamaları önemli bir derecede sıkılaştırıldı. Sadece şehrin batısındaki al-Duhi geçişi kesintili bir şekilde açık bırakılarak, sakinlerin önemli bir kısmı büyük ölçüde şehrin içine hapsedildi.

Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan sakinler, silahlı Husi grubu ve müttefiklerine bağlı kişilerin, sivillerin sınır kapılarında meyve, sebze, et ve kıyafet getirmelerini yasakladıklarını söyledi. Engellenen malzemeler arasında yemek pişirmek için gaz ocakları, hastaneler için oksijen tüpleri de yer alıyor. Bazı durumlarda ise malzemelere el konulduğunu belirtiyor.

Uluslararası insancıl hukuk ise tıbbi malzemelerin engellenmesini kesinlikle yasaklamaktadır. Uluslararası Af Örgütü, çatışmanın tüm taraflarına siviller için tarafsız insani yardımların engelsiz geçişine izin verilmesi çağrısında bulundu.