Hong Kong: Protestoculara yönelik polis şiddeti soruşturulmalı

Hong Kong’da 31 Ağustos 2019 Cumartesi gecesi polisle protestocular arasında yaşanan çatışmalar, devamında polisin Prens Edward metro istasyonuna baskın düzenlemesi ve vagonlardaki insanları darp etmesi üzerine Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Hong Kong Direktörü Man-kei Tam yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumartesi gecesi polise yöneltilen şiddet, polis memurlarının başka yerlerde şiddet uygulamasını haklı göstermiyor. Prens Edward metro istasyonunda korkunç sahneler yaşandı ve olaylarla ilgisi olmayanlar da arbedenin ortasında kaldı. Bu durum, polis faaliyetleriyle ilgili uluslararası standartlara aykırıdır.”

“Video görüntülerinde polisin metro vagonuna şiddetle girdiği ve hiçbir şekilde tehdit oluşturmayan insanları dakikalarca dövdüğü görülüyor. Vagon içerisinde kimsenin bölgeden uzaklaşma imkanı olmadığı halde biber gazı kullanıldı ve sağlık görevlilerinin istasyona girişi engellendi.  Bunların yanı sıra bir polis memurunun sünger bombası ateşleyicisini yakın mesafeden vagonun içindekilere doğrultması da kaygı vericidir. Polisin buna benzer hukuka aykırı taktikleri durumu yatıştırmaktan çok daha da tırmandırmaktadır.”

“Diğer yandan protestocular arasına sivil polis konuşlandırılması ve polislerin şiddetin ortaya çıkmasında pay sahip olup olmadığıyla ilgili ciddi soru işaretleri yaratıyor. Sivil polisler kesinlikle provokatörlük yapmamalıdır. Güvensizlik ve kuşku yaratan bu durum, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü olan insanlar arasında ayrışmalara yol açıyor” diyen Man-kei Tam, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Polis [protestoculara müdehalesinde] ilk kez tazyikli sularda çivit boyası kullandı. Buna bağlı olarak olayları izleyenler ve gazeteciler de dahil olmak üzere çok sayıda kişi ayrım gözetmeksizin işaretlenmiş olabilir. Bu ve benzeri taktikler ifade özgürlüğü, barışçıl toplanma ve adil yargılanma haklarına yönelik somut tehlikeler oluşturmaktadır.”