Haklar İçin Yaz: Hakan Yaman'a Ne Oldu?

Her yıl Aralık ayında dünya çapında binlerce kişi Uluslararası Af Örgütü’nün küresel kampanyası olan “Haklar İçin Yaz”a katılarak insan hakları ihlal edilen bireylere kendileriyle dayanışma göstermek için mektuplar yazıyor ve hak mücadelelerine destek vermek için yetkililere yönelik dilekçeler imzalıyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi olarak bu yıl ele aldığımız vaka polis tarafından dövülen, yakılan ve ölüme terk edilen Hakan Yaman. Kampanya kapsamında Adalet Bakanlığı'na 3 Haziran 2013 tarihinde Hakan Yaman'a saldıran kişiler hakkında etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını güvence altına alma çağrısında bulunuyoruz. Kampanyaya destek olmak için http://www.hakanyamananeoldu.org sitesini ziyaret ederek dilekçemizi imzalayabilirsiniz.

Dilekçeyi imzalamanın yanı sıra Hakan Yaman ile dayanışma içerisinde olmak için kendisine mektup/kartpostal gönderebilir ve yanında olduğunuzu iletebilirsiniz. Mektuplarınızı/kartpostallarınızı Hakan Yaman’a ulaştırmamız için ofisimize postalayabilirsiniz.

Hakan Yaman

37 yaşındaki iki çocuk babası olan ve minibüs şoförlüğü yapan Hakan Yaman, 3 Haziran günü saat 22.30-23.00 gibi mesaisini bitirmiş İstanbul’un Sarıgazi semtinde bulunan evine dönüyordu. Arabasını evinden birkaç sokak öteye park etti ve eve yürümeye başladı. O sırada Demokrasi Caddesi’nin yakınında bir eylem yapılıyordu. Bundan sonra olanları Yaman Uluslararası Af Örgütü’ne şöyle anlattı:

“Birkaç yüz metre ötede çevik kuvvet polisini gördüm. İlk başta tazyikli su sıktılar. Sonra karnıma bir biber gazı kapsülü geldi ama yere düşmedim. Yaklaşık beş polis gelip bana vurmaya başladı. Bir tanesi gözüme bir şey sokup gözümü çıkardı. O sırada yerde hareket etmeden yatıyordum. Bir tanesinin ‘Bu gitti, işini tamamen bitirelim’ dediğini duydum. Beni 10-20 metre kadar sürükleyerek ateşe attılar. Sonra gittiler. Ateşten sürüklenerek çıktım. Daha sonra hastaneye kaldırıldım."

Adli tıp raporuna göre Hakan Yaman polis saldırısından dolayı başından ve yüzünden ciddi şekilde yaralandı. Burnu, elmacık kemiği ve çenesi kırıldı. Kafatasından çenesine kadar bir kırık ve ateşe atıldığı için sırtında ikinci derece yanık vardı. Bir gözünü tamamen kaybetti ve diğer gözünde yüzde 80 görme kaybı oluştu. Saldırı sırasında Hakan bilincini kaybetti ve bir görgü tanığı saldırıyı cep telefonu ile kaydetti. Bu videoda iki çevik kuvvet polisi TOMA’nın yakınında, dört polis de bir kişiyi ateşe sürüklerken görülüyor.

Hakan Yaman cinayete teşebbüsten dava açtı ancak şu ana kadar soruşturmada bir ilerleme kaydedilmedi.

Hakan Yaman’ın başına gelenleri kendisinden dinlemek için tıklayın.
Kampanya kapsamında 1 Aralık'ta Hakan Yaman için ilk eylemimizi gerçekleştirdik ve Çağlayan Adliye Sarayı'na Adalet Bakanı Sadullah Ergin'den talebimizi yansıttık. Eylem videosuna ulaşmak için tıklayın.

Hakan Yaman'ı küresel hareket destekliyor!

Uluslararası Af Örgütü’nün başlıca küresel kampanyalarından biri olan “Haklar İçin Yaz”, bu yıl da hak ihlaline uğrayan 12 birey veya topluluğun hayatlarını değiştirme amacıyla dünya çapında binlerce kişiyi harekete geçiriyor. Hakan Yaman küresel hareketin destek verdiği 12 vakadan biri. Küresel hareketin dört bir yanından Hakan Yaman’a destek mektupları yazılıyor ve taleplerimiz Adalet Bakanlığı’na iletiliyor.