Haklar İçin Yaz 2019: Gençler bugünün liderleriGenellikle, gençler için geleceğin liderleri denir. Biz ise, onların şimdiden dünyada yaşanan birçok sorun için mücadele verdiklerini, hali hazırda öncülük ettiklerini söylüyoruz. İklim adaletsizliğinden, kadın haklarına, evsizlikle mücadeleden polis şiddetini deşifre etmeye, çocuklar ve gençler köklü değişimler için kılavuzluk ediyor.

Çoğu güney yarım kürede yaşayan 3.1 milyar genç, dünya nüfusunun yüzde 42’sini oluşturuyor. Sıklıkla, dünyadaki köklü eşitsizliklerden en çok etkilenen ve yıkıcı etkileri ilk elden deneyimlemek durumunda kalan yine gençler oluyor. Yaşadıkları toplulukların yoksulluk, eşitsizlik, ayrımcılık ve yolsuzluk gibi sebeplerle dağıldıklarını görüyor ve bu güçlüklere karşı mücadele etme zorunluluğu hissediyorlar. 

Kolektif bir şekilde haykırılan “Nasıl cüret ederler!” ile, görev başındaki yetişkinler onlardan kurtulmaya çalışıyor, onlara saldırıyor, onları hapse atıyor ve taciz ediyorlar. Tam da bu sebeplerle, Haklar için Yaz 2019 tüm gücünü çocuklar ve gençler için kullanıyor. Bu sene, onlara destek olmak, onlarla dayanışmak ve iş başındaki yetişkinler başarısız ve yetersiz olduklarında bildiğimiz dünyayı değiştirmek yönündeki mücadelelerini sürdürebilmeleri için gençlere olanak yaratmak amacıyla harekete geçiyoruz. 

Bu seneki vakalarımızdan önce, geçen sene dayanıştığımız Vitalina Koval’in mesajını bir de buradan iletmek isterim. Böylece hepimize mücadeleye devam etmek ve dünyanın dört bir yanındaki genç hak savunucuları ve aktivistlerle dayanışmak için bir neden daha vermeyi umut ediyorum. Geçen seneki Haklar için Yaz kampanyası kapsamında ele alınan kadın hak savunucularından biriydi Vitalina Koval. Vitalina, yaşadığı şehir olan Ujgorod’daki LGBTİ+ topluluğuna destek olmak için yılmadan mücadele ediyor. Ancak Vitalina, 2018 Uluslararası Kadınlar Günü’nde barışçıl bir protesto düzenledikten sonra şiddetli bir saldırıya uğradı. Bu saldırı, Ukrayna’da insan hakları karşıtı gruplar tarafından giderek yaygınlaşan saldırıların bir parçası olarak görüldü. Vitalina ve diğer insan hakları savunucuları korkuya teslim olmadılar, biz de onların mücadelelerinden etkilenmiş olmalıyız ki, Vitalina binlerce dayanışma mektubu aldı. Hatta mektupları saklamak için evinde yer açana kadar UAÖ Ukrayna Şubesi ona gelen tüm dayanışma mektuplarını onun için sakladı. Bu mükemmel dayanışma sonrasında Vitalina, kendi Facebook hesabından şu mesajı paylaştı: 

“Dünyanın dört bir yanından “Başkaldır, sev, haklarından vazgeçme!” türünden mesajlar aldım. Uluslararası Af Örgütü’nün Haklar İçin Yaz mektupları dün elime ulaştı ve bugün onları okuyorum. Mektupları biriktirip bana ulaştırdığı ve yaptıkları her şey için Uluslararası Af Örgütü Ukrayna Şubesi’ne teşekkür ederim.

Kaç mektup geldiğini tam olarak bilemiyorum. Belki on binlerce belki de yüz binlerce.. Bugüne kadar zarf açmak için neden özel bir bıçağa gerek duyulacağını anlamıyordum, ama artık biliyorum çünkü bu bıçak olmadan bu kadar zarfı açmak çok zor. 

Dünyanın dört bir yanından gelen desteğin boyutlarını hala tam olarak anlayabilmiş sayılmam. Her kelimeyi, her dileği, her hikayeyi, çizimi ve kolaj parçasını okudum ve üzerine düşündüm. Bunların hepsi o kadar inanılmaz, büyük ve içten ki aylarca ‘kendi dünyamda’ huzurlu ve rahat hissetmeme yeter. 

Hayat bana bu deneyimi yaşattığı için mutluyum ve bu deneyimin bir parçası olan herkese de teşekkür ederim. Siz olmadan bunu yaşayamazdım veya belki de bu deneyim çok daha farklı olurdu. Ben bu sonuçtan oldukça memnunum. Teşekkürler. 

Bugün, yarın ve sonraki günlerde sizden gelen mektupların hepsini tek tek okuyacağım. Mektuplarınız bana güç veriyor ve yaşama sebebimin, dünyadaki amacımın ne olduğunu anlamamı sağlıyor. Hepinize çok derin bir sevgi duyuyorum. Her birinizin iyi olmasını ve hayatınızdaki zorlukların taşıyabileceğiniz kadar olmasını diliyor, size rehberlik eden iç sesinize kulak vermenizi istiyorum. 

Tüm bu mektup, kartpostal ve çizimlerden interaktif bir enstalasyon yapmayı düşünüyorum. Bu çok zaman alacak ve kaynak gerektirecek, ama sevgi ve desteğin evrensel dilini, bu dilin dünyanın her yerinde milyonlarca kişi tarafından paylaşıldığını ve sınırları olmadığını göstermek istiyorum. 

Şu anda evimizdeki bütün bu paketler karşısında bana verdiğin sevgi, destek ve cesaret için sana da sonsuz teşekkürler Nina [Vitalina’nın partneri].” 

HAKLAR İÇİN YAZ 2019 

Vitalina Koval’ın etkileyici mektubu da gösteriyor ki, insan hakları ihlallerine karşı mücadele edenlerin  bana, sana, bize ihtiyaçları var. Hiçbir direniş tek başına kazanılamıyor. Hak savunucuları ve aktivistlerin bitmek bilmeyen inatları var, ancak bu inat ve mücadele ruhu dayanışma ile besleniyor, büyüyor. 

Genel Sekreterimiz Kumi Naidoo’nun da belirttiği gibi: “Haklar İçin Yaz kampanyasının amacı, Uluslararası Af Örgütü’nün kuruluşundaki idealleri özetliyor: Başkalarına yardım eden
kişileri savunmak. Herkesi adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren bu muhteşem gençlerin arkasında durmaya davet ediyoruz. Son 50 yıllık çalışmalarımızdan öğrendik ki mektup yazmak işe yarıyor. Mektuplar düşünce mahkumlarının serbest bırakılmasına yardımcı olmakla kalmıyor, desteklediğimiz kişiler ve onların yakınları açısından duygusal anlamda da büyük fark yaratıyor.” 

Bizimle mektup yazın! Yasmin’in, Sarah ve Sean’ın, İlyas’ın ve Marinel’in bizim desteğimize ihtiyacı var. Onların yaşadıkları hak ihlallerine neden olan kurum ve devletlerin de bizlerden gelecek imzaları görmeye... Dünyada milyonlarca insanın bu devlet ve kurumların yaptıklarını izlediklerini ve hesap vermelerini talep ettiklerini bilmeleri gerek. 

Çünkü: 

• Yasmin Aryani’nin, İran’daki zorunlu baş örtüsü yasalarına itirazı ve kadınların istediklerini özgürce giyebildikleri bir dünya hayali 16 yıl hapis ile cezalandırılamaz, 

• Yunanistan’ın Midilli Adası’nda denizde tehlikede olan botların yerlerini belirleyip ihtiyacı olan mültecilere yardım ettikleri için Sarah Mardini ve Sean Binder ajanlık, insan kaçakçılığı ve suç örgütüne üye olmakla suçlanamaz, 

• İlyas, Mısır’da kendisine ve ailesine yeni bir hayat kurmaya çalışırken Çin’in baskıları sonucu ailesinden kopartıldı. Oysa çocukların, hiçbir suç işlemediği halde ellerinden alınan, babalarıyla büyüme hakları var. 

• Marinel, Filipinler’deki bir veriden ibaret değil. O iklim adaletsizliğini çok genç yaşlarından beri deneyimleyen ve yaşanabilir bir gelecek için hemen harekete geçmemiz gerektiğini çoğumuzdan daha iyi bilen genç bir aktivist. 
Genç hak savunucuları ve aktivistlere destek olmak için haklaricinyaz.org.tr adresine girebilir ve hak mücadelesinde bir fark da sen yaratabilirsin.---

Göksu Özahıshalı
Kampanya ve Aktivizm Sorumlusu
Uluslararası Af Örgütü Türkiye