• Haberler

Fransa’da Filistinlilere destek amaçlı protestoların yasaklanması protesto hakkına yönelik orantısız bir saldırıdır

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ülke genelindeki tüm valiliklerden Filistin yanlısı protestoları yasaklamalarını istedi. Bunun üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Fransa Şubesi Başkanı Jean-Claude Samouiller şunları kaydetti:

“Fransa’da Filistinlilere destek amaçlı protestoların yasaklanması, protesto hakkına yönelik ciddi ve orantısız bir saldırıdır.”

“Hamas’ın İsrail’in güneyinde gerçekleştirdiği katliamlar ve Gazze Şeridi’ndeki abluka ve ağır bombardıman karşısında, çatışmanın taraflarına sivil nüfusun haklarına saygı gösterme çağrısı yapanlar başta olmak üzere sivil toplum aktörlerinin barışçıl ve kamuya açık bir şekilde seferber olabilmesi önemli. Bu yüzden Filistinli nüfusun haklarına destek amacıyla barışçıl protesto düzenleme hakkı sistematik olarak engellenemez.”

“Uluslararası hukuk uyarınca protesto yasağı ancak son çare olarak değerlendirilebilir. Yetkililer ilk aşamada daima ifade ve barışçıl toplanma özgürlüğü haklarını korumaya ve kolaylaştırmaya çalışmalıdır.”

Jean-Claude Samouiller
Uluslararası Af Örgütü Fransa Şubesi Başkanı 

“Protesto yasağı yalnızca belirli bir tehdidin varlığı halinde veya daha az kısıtlayıcı bir tedbirin kamu güvenliğini sağlamayacağı kanıtlandığı takdirde yasal olabilir.”