Ermenistan Polisinin Hak İhlalleri Soruşturulmalı

Uluslararası Af Örgütü, Ermenistan'daki toplumsal olaylar nedeniyle bir açıklama yayımladı. Polisin başkent Erivan'da gerçekleşen ve 200'den fazla protestocunun gözaltına alındığı barışçıl gösteriyi dağıtması sonrası yapılan açıklamada, "Ermeni yetkililer polisin aşırı güç kullandığı iddialarını tarafsız, bağımsız ve ayrıntılı bir şekilde soruşturulmalı" denildi.

Erivan polisi, cumhurbaşkanlık binasının önündeki meydana doğru yapılan yürüyüş sonrası 237 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. 19 Haziran'da elektrik fiyatlarına yapılan zammın ardından binlerce kişi gösterilerde yer almıştı. Eylemler 12 kişinin gözaltına alındığı Gümrü kentinde de gerçekleşmişti.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Programı Direktör Yardımcısı Denis Krivoşiv tarafından yapılan açıklamada, " Ermeni yetkililerin, ifade ve toplanma özgürlüğü hakkının korunması için müdahale anına kadar barışçıl olan bir gösteriyi ağır şekilde dağıtmaktan kaçınılması gereklidir. Video görüntülerinin gösterdiği üzere barışçıl protestoculara tazyikli su ile müdahale endişelenmek için yeterli bir sebeptir" denildi.

Krivoşiv sözlerine şöyle devam etti: "Eğer önceden bir uyarı verildiyse de, tazyikli su yaralanmalara neden olabilmektedir ve asla barışçıl göstericilere karşı kullanılmamalıdır. Bu araç ayrım yapmadan hedef almakla birlikte, protestoya katılmayanları da etkileyebilmektedir."