Ergenekon davasındaki karar arkasında soru işaretleri bıraktı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında, soruşturmanın başlamasının üzerinden altı yıl geçmişken karar açıklandı. 66’sı tutuklu bulunan 275 sanığın en az 21’i beraat ederken sanıklara müebbete varan hapis cezaları verildi.

Ergenekon sanıkları ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu bir suç ağının parçası olmakla suçlanıyordu. İnsan haklarının korunması açısından bu tarz suçlamaların etkili bir şekilde soruşturulması ve sorumluların adil bir şekilde yargılanarak adalet önüne çıkarılması hayati önem taşıyor.

Terörle mücadele mevzuatı ve Ergenekon gibi davalara bakmakla yükümlü olan Özel Ağır Ceza Mahkemeleri’nin bu mevzuatı uygulama biçimi oldukça sorunludur. Bu uygulamalar, uluslararası insan hakları standartları ile uyumlu hale getirilmeli.

1990’larda gerçekleşen insan hakları ihlallerinin soruşturulmamış olması, Ergenekon kovuşturmasının o karanlık döneme ışık tutma imkanını kullanamayacağı anlamına geliyor. Bu durum aynı zamanda ihlaller konusunda adaletin yerine getirilmesinin güvence altına alınmayacağı demek oluyor.