El Cezire Muhabiri Greste’nin Sınır Dışı Edilmesi Tutuklu Meslektaşlarının Durumunu Gölgelememeli

Uluslararası Af Örgütü, El Cezire muhabiri Peter Greste’nin Mısır’dan sınır dışı edilmesinin, meslektaşları Baher Muhammed ve Muhamed Fehmi’nin içinde bulunduğu durumu unutturmaması gerektiğini belirtti. Örgüt halihazırda parmaklıklar ardında bulunan iki gazetecinin derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakılması çağrısında bulunuyordu.

Uluslararası Af Örgütü'nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, "Bir yıldan fazla bir süredir cezaevinde olan Peter Greste’nin sınır dışı edilme kararı rahatlatıcı fakat hiçbir şey göğüs gerdiği acıyı telafi edemez. Dünya kendini bu güzel habere kaptırıp hala Kahire'deki Tora Cezaevi'nde olan Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi’nin durumunu unutmamalı" diye konuştu.

Mahkumiyet Usülen Bozulmuştu 

Avustralyalı Peter Greste, Kanada uyruklu Mısırlı Muhammed Fehmi ve Mısırlı Baher Muhammed, Mısır'da "devletin menfaati halinde" yabancı uyrukluların, yargılanması veya cezalarının infaz edilmesi için kendi anavatanlarına gönderilmesine izin veren yeni yasayla uyarınca sınır dışı edilmeyi istedi. Gazetecilerin tutuklanması uluslararası bir tepkiye neden olmuştu.

“Yalan haber yapmak" ve yasaklı Müslüman Kardeşler hareketi ile irtibatlı olmaktan dolayı yedi yıl hapis cezasına mahkum edilen üç gazetecinin mahkumiyet kararı Mısır Temyiz Mahkemesi tarafından 1 Ocak 2015'te usulen bozulmuş, fakat yeniden yargılanmak üzere tutukluluk halleri devam etmişti.

"Gazeteciler Siyasi Piyon Olarak Kullanıldı" 

Üç gazetecinin de uydurma suçlarla karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Hassiba Hadj Sahraoui, halen tutuklu bulunan iki gazetecinin bir sürü usulsüzlükle yürütülen saçma sapan bir dava sürecinden geçtiğine dikkat çekerek, “Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi’nin alıkonulması tamamen haksız ve nedensizdir” açıklamasını yaptı.

Baher Muhammed'in üç küçük çocuğu var ve en küçük oğlunun doğum gününü cezaevinde olduğu için kaçırdı.

Gazetecilerin, Mısır ve El Cezire kanalının sahibi Katar hükümeti yetkilileri arasındaki anlaşmazlıkta siyasi bir piyon olarak kullanıldığını ve durumun giderek daha da bariz bir hale geldiğini ifade eden Sahraoui, “Bu gazetecilerin hayatlarıyla bu kadar düşüncesiz bir biçimde oynanması kabul edilemez" dedi. Avustralya vatandaşı Greste’nin sınır dışı edilmesinin ardından, hem Mısır hem de Kanada vatandaşlığına sahip olan Muhammed Fehmi'nin de Kanada'ya sınır dışı edilmesi umuluyor.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü, üç gazeteciye yönelik suçlamaların düşürme çağrısını yineledi.