Ege Denizi'ne gönderilecek NATO kuvvetleri uluslararası hukuk kurallarına uymalı!

Uluslararası Af Örgütü, Ege Denizi'nde tehlikede olan insanlar için arama kurtarma çalışmalarına başlayacak NATO kuvvetlerinin, çalışmalarını uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleştirmesi uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada mültecilerin yasadışı bir şekilde Türkiye'ye geri gönderilmemesi istendi.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kurumları Ofisi Başkanı Iverna McGowan, "Şimdiden, birçok küçük çocuğun da içinde bulunduğu yüzlerce mülteci, Ege Denizi'ni geçmek için çıktığı güvenilmez yolculukta hayatını kaybetti. Tehlikede olduğu görülen teknelere, her NATO gemisi derhal cankurtaran desteğinde bulunmalı" dedi.

McGowan sözlerine şöyle devam etti: "NATO kuvvetleri, mültecilerin yasalar dahilinde hakları olan uluslararası korunmaya ulaşmalarında yeni bir engel olmamalı. Mültecilerin Avrupa’ya ulaşma çabalarının önüne geçmek ve onları zaten 2,5 milyon mültecinin ağırlandığı Türkiye’ye geri göndermek, sığınma talep etme hakkını ihlal etmekle beraber aynı zamanda uluslararası hukuka da aykırıdır."

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, "Avrupa Türkiye’deki mültecileri yeniden yerleştirmek için derhal planlarını arttırmalı ve uygulamaya geçmelidir. Yasal ve güvenli çözümler üretmek, mültecilerin Ege Denizi'ni tehlikeli ve düzensiz yollarla geçmesinin önüne geçecektir" denildi.

NATO bugün, Avrupa’ya ulaşan mülteci ve göçmen akışını durdurmaya yardım etmek, insan kaçakçılarını, suç şebekelerini ve Yunanistan’a yapılan plansız geçişleri gözetim altında tutmak için Ege’ye üç savaş gemisi yollayacağını duyurmuştu.