Davos: Zenginler ve güçlüler, insan hakları krizlerinin yarattığı fırtınanın ortasında toplanıyor

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard, 22 Mayıs’ta İsviçre’nin Davos kasabasında toplanacak Dünya Ekonomik Forumu öncesinde bir açıklamada yayımladı.

“Bu yıl Davos konferansı, insan hakları krizlerinin yarattığı fırtınanın ortasında yapılıyor” diyen Callamard, “Rusya’nın Ukrayna’da artarak devam eden savaş suçları, ABD’de kürtaj haklarında görülen korkunç gerileme, hâlâ ihmal edilen iklim acil durumu, evrensel aşı erişiminin sağlanamaması… Tüm bunlar, insan haklarının güç ve kâr uğruna feda edildiği durumlarda yaşananlara sadece birkaç örnektir” dedi.

“Davos’a katılan siyaset ve iş dünyası liderlerinin birçoğu, açıkça insan hakları karşıtı bir gündem izleyerek ve utandırıcı bir eylemsizlik ve çözümler uygulamaktaki başarısızlıklarıyla bu felaketlerden doğrudan sorumludur.” 

Agnès Callamard
Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri

“Davos’a katılan siyaset ve iş dünyası liderlerinin birçoğu, açıkça insan hakları karşıtı bir gündem izleyerek ve utandırıcı bir eylemsizlik ve çözümler uygulamaktaki başarısızlıklarıyla bu felaketlerden doğrudan sorumludur” diyen Callamard, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Dünyanın en zengin ve güçlü insanlarının bir kısmı Davos’un davetli listesinde. Bu kişiler, insan haklarına saygıyı gündemin en üst sırasına koymak konusunda ahlaki bir yükümlülüğe sahiptir. Varlıklarını ve nüfuzlarını, statükoyu değiştirmek ve yakın zamanda yaşanan acıların temel nedeni olan artan eşitsizliklere son vermek için kullanmalılar.”

Agnès Callamard 25 ve 26 Mayıs’ta Davos’ta olacak

İnsan hakları gündemi ve sorunları hakkında basına görüş verecek Callamard'ın başlıca başlıkları şöyle olacak:

  • Rusya’nın savaş suçları ve adalete giden yol.
  • Dijital gözetim ve özel hayatın gizliliği hakkı.
  • Eşit aşı erişiminin acilen sağlanması gereği.
  • Küresel çapta insan hakları savunucularına yönelik saldırılar ve sivil alanın daraltılması.
  • İnsan hakları normları ve uygulamalarını modern çağa ve geleceğe uygun hale getirmek için yapılması gerekenler.

Her yıl düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısı 22-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında Davos’ta yapılacak.

Bilgi notu

Agnès Callamard bir uluslararası insan hakları uzmanıdır. İfade özgürlüğünün önde gelen savunucusu, feminist ve ırkçılık karşıtı aktivist Dr. Callamard, günümüzün en zorlu insan hakları sorunlarıyla mücadelede sarf edilen uluslararası çabaların ön saflarında yer alıyor. Callamard 2021’de Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri olarak atandı.