Brezilya'da Zalimane Baskının Ardından Askeri Polise "Sarı Kart"

Uluslararası Af Örgütü, Sao Paulo'da barışçıl protestoların polis tarafından zalimane bir şekilde bastırılması ve en az iki gazetecinin yaralanması ile Brezilya yetkililerinin Dünya Kupası açılışının küresel bir kutlama olacağı yönünde verdiği sözlerin bağdaşmadığını dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü Brezilya Şubesi Direktörü Atila Roque "Katılımcıların güvenliğini ve protesto hakkını güvence altına almak yerine barışçıl protestoculara saldırdığı için Sao Paulo'daki askeri polise sarı kart gösteriyoruz. Brezilya yetkilileri, herhangi bir gecikme olmaksızın, barışçıl protestoculara yönelik neden aşırı güç kullanıldığı ile ilgili soruşturma başlatmalı, sorumluları adalet önüne çıkarmalı ve bunun bir daha yaşanmamasını güvence altına almalı" diye konuştu.

Görgü tanıklarına göre, askeri polis, günün ilerleyen saatlerinde açılış maçının yapılacağı stadyuma 10 kilometre uzaklıkta, Sao Paulo'da barışçıl göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombası fırlattı.

Yaralananlar arasında CNN'in yerel prodüktörü de bulunuyor.

Sarı kart kampanyası

2014 Dünya Kupası ile tüm dünya gözünü Brezilya'ya çevirmişken Uluslararası Af Örgütü yeni bir küresel kampanya başlattı. Bu kampanya ile yetkililerden, güvenlik güçlerinin turnuva sırasında ve öncesinde gerçekleşmesi beklenen gösterilerde "kuralına göre oynamasını" güvence altına almaya çağırıyor.

ONLARA SARI KART GÖSTERİN!

"Faul yapma Brezilya" kampanyası dünya dört bir yanındaki insanlardan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve Brezilya Senatosu Başkanı Renan Calheiros'a sarı kart göndererek, onları Dünya Kupası boyunca herkesin ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkına saygı duymaya çağırmayı talep ediyor.