'Bizimle Misin?' Kampanyasına Dört Partiden Destek

Uluslararası Af Örgütü'nün 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşecek Türkiye Genel Seçimleri öncesi başlattığı 'Bizimle Misin?' kampanyası sona erdi. Kampanya kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Demokratik Sol Partisi (DSP) ve Liberal Demokrat Parti (LDP), insan hakları odaklı talepleri kabul ettiğini açıkladı.

Tüm siyasi partilerle iletişime geçildi

Uluslararası Af Örgütü, seçime katılan 20 siyasi partinin genel başkanlarından ve milletvekili adaylarından seçim öncesi taahhütlerini açıklamalarını ve seçildikleri takdirde bunları hayata geçirmelerini talep etmişti. 'Bizimle Misin?' kampanyası doğrultusunda, Uluslararası Af Örgütü heyeti tüm siyasi partilerle iletişime geçmiş, halihazırda TBMM'de grubu bulunan dört partinin üstdüzey temsilcileriyle de bir araya gelmişti. Bunun dışında davetleri üzerine LDP Genel Başkanı Cem Toker ve Komünist Parti (KP) üyeleriyle görüşmüştü.

Kampanya yaklaşık iki ay sürdü

14 Nisan'da gerçekleşen bir basın toplantısıyla başlangıcı yapılan kampanya kapsamında Uluslararası Af Örgütü, tüm siyasi partileri "ifade özgürlüğüne saygı duyulan, barışçıl protesto hakkının korunduğu, polis şiddeti ve cezasızlığın olmadığı, kadına yönelik her türlü şiddetin önlendiği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının yaşanmadığı, mültecilerin insan haklarına erişebildiği ve işçi haklarının güvence altına alındığı" bir Türkiye için hareket etmeye çağırmıştı.

"Verilen sözlerin takipçisi olacağız"

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener, kampanya doğrultusunda toplanan imzaların siyasi partilere gönderildiğini belirtti. Akşener, "Bizimle Misin? çağrısına yanıt veren tüm siyasi partilere teşekkür ediyoruz. Her ne kadar kampanya sona erse de, bu kampanyanın misyonu henüz tamamlanmış değil. Seçildikleri takdirde siyasi partilerin ve milletvekili adaylarının verdiği taahhütleri hayata geçirmelerini istemiştik. Bunun takipçisi olacağız" şeklinde konuştu.