Birleşik Krallık: Assange’ın ABD’ye iade davasında duruşmanın ertelenmesi, COVID-19 döneminde adalete erişimin sağlanması açısından önemli

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktör Yardımcısı Massimo Moratti, Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi için açılan davada geçtiğimiz hafta görülmesi planlanan duruşmanın ertelenmesi üzerine bir açıklama yayımladı. Moratti konuya ilişkin şunları söyledi:

“Julian Assange’ın iadesi için açılan davada duruşmanın ertelenmesine yönelik karar doğru bir karardır. COVID-19 krizi nedeniyle dünyanın her yerindeki yargı sistemleri üzerinde büyük bir baskı var. Mahkemelerin böyle bir dönemde de herkesin adil yargılanmasını sağlaması şarttır.”

“Mahkeme, bu koşullar altında duruşmayı gerçekleştirmenin önünde birçok engel olduğunu ve çeşitli riskler barındırdığını dürüstçe kabul etti.” 

“Böylesine sıkışık bir zaman diliminde duruşmayı görmekte ısrar etmek ve kanıtların sunulacağı bu önemli aşamada şahsen tanıklık yerine video bağlantısı kullanmak Julian Assange’ı son derece dezavantajlı bir konuma getirebilirdi. Karantina süreci başladığından beri hukuki danışmanlarına erişiminin son derece sınırlı olması, Assange’a yeterli bir savunma hazırlamak için çok az vakit bırakmıştı.”

“Julian Assange’ın meşru yayıncılık faaliyetleriyle bağlantılı suçlamalarla ABD’ye iade edilmesine karşı savunmasını hazırlayabilmesi için duruşmanın ertelenmesi son derece mantıklı. Assange’ın ciddi insan hakları ihlallerine uğrayabileceği ABD’ye hiçbir koşulda gönderilmemesi gerektiği kanaatindeyiz.”

Arka Plan

Mahkeme duruşmayı en erken Eylül ayına dek ertelendi ayrıca duruşma yerinin de değişmesine karar verildi. COVID-19 pandemisi nedeniyle Birleşik Krallık cezaevlerine giriş çıkışlar yasaklandı ve hiçbir ziyaretçiye izin verilmiyor. COVID-19’un yayılmasını önlemek için uygulanan protokoller, mahkumlar ve mahpusların avukatlarıyla buluşmasının ve onlara talimat vermesinin önünde çeşitli engeller yaratıyor. Video bağlantısı teknolojisine erişim sağlamak için merkezlerde bir yerden bir yere gitme gerekliliği mahkumları ve mahpusları enfeksiyon riski altına sokabileceğinden, bu iletişim yöntemine erişim oldukça zor. Telefon aramaları ise gözlemleniyor ve mahkumların ilgili evrak ve belgeleri görmesine imkan tanımıyor.

Benzer şekilde, mahkemeler, acil durumlarda faaliyet gösteriyor. Toplantılar ve duruşmalar telefon veya video bağlantısı ile gerçekleştiriliyor. Hukuki düzenlemeler kaynak itibariyle yoğun olduğu için mahkemelerin takvimlerinde yığılmalar var.

Avukatlarının bildirdiğine göre Julian Assange mevcut koşullar altında avukatlarıyla etkili veya tutarlı bir biçimde iletişim kuramadı.