Bir yıl Atatürk Havalimanı'nda tutulan Fadi Avustralya'daki ailesiyle bir araya geldi!

Suriyeli mülteci Fadi Mansur 11 Haziran'da nihayet Melbourne, Avustralya'daki ailesiyle bir araya geldi. Fadi Mansur, Atatürk Havalimanı'nda bir yıldan uzun süre keyfi bir şekilde ve insanlık dışı şartlarda gözaltında tutulmasının ardından transfer edilmişti ve 23 Mart'tan itibaren Adana Geri Gönderme Merkezi'nde tutuluyordu.

Suriyeli mülteci Fadi Mansur 11 Haziran'da nihayet Melbourne, Avustralya'daki ailesiyle bir araya geldi.

Fadi Mansur Atatürk Havalimanı'ndaki "Sorunlu Yolcular Odası"nda bir yıldan uzun süre keyfi bir şekilde ve insanlık dışı şartlarda gözaltında tutuldu. Uluslararası Af Örgütü ilk olarak Aralık 2015'de Fadi Mansur'un havalimanından serbest bırakılması çağrısında bulundu ve 15 Mart'ta havalimanında gözaltında tutulmasının yıldönümünde kapsamlı bir kampanya yürüterek durumuna basının ilgi göstermesini sağladı. 

Fadi Mansur 23 Mart'ta Adana Geri Gönderme Merkezi'ne transfer edildi. Avukatı devam eden idari gözaltı uygulamasına karşı Adana İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mansur'a geçen hafta özel bir küresel insani vizesi verildiğinde mahkeme kararı henüz verilmemişti.    

13 Haziran'da Uluslararası Af Örgütü ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasında Fadi Mansur serbest bırakıldığı için mutlu olduğunu ifade etti ve gözaltından serbest bırakılması için Türkiye yetkililerine yönelik imza ve mektup gönderen herkese teşekkür etti.

İmza kampanyamıza katılan herkese teşekkür ederiz.