Berkin E.’nin yaralanması ile ilgili sorumlular derhal yargı önüne çıkarılsın!

İstanbul’daki protesto gösterileri sırasında, başına biber gazı fişeğinin isabet etmesi üzerine ağır yaralanan ve 65 gündür yoğun bakımda yatan 14 yaşındaki Berkin E. ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz.

İlkokul öğrencisi Berkin E., 16 Haziran sabahı ekmek almak için fırına giderken, görgü tanıklarına göre başına isabet eden biber gazı fişeği sebebiyle hastaneye kaldırıldı.Babası tarafından Uluslararası Af Örgütü’ne iletilen bilgilere göre, aynı gün beynine iki acil ameliyat yapıldı. Berkin E.‘nin avukatının suç duyurusu ve güvenlik kamerası görüntüleri taleplerine karşın 65 gündür, çevredeki kayıtlara ulaşılması ve tanıkların dinlenmesine yönelik başvurular sonuçsuz kaldı, herhangi bir işlem yapılmadı.

Uluslararası Af Örgütü olarak Berkin E.’nin yaralanması ile ilgili hazırlık soruşturmasının en kısa zamanda etkili, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yapılmasını, soruşturmayla ilgili ailesinin ve avukatlarının tam olarak bilgilendirilmesini ve sorumluların derhal yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz. Devlet görevlileri tarafından yapıldığı iddia edilen insan hakları ihlalleri cezasız kalmamalıdır.

Ayrıca, bir kez daha, Türkiye yetkililerini barışçıl protestoculara yönelik aşırı güç kullanımını derhal durdurmaya; ifade ve barışçıl toplanma özgürlüğü haklarını garanti altına almaya; aşırı güç kullanımına dair etkili, tarafsız ve bağımsız soruşturma başlatmaya ve barışçıl protestoculara ve diğer bireylere kötü muamelede bulunan kolluk kuvvetlerinin adalet önüne çıkarılmasını sağlamaya çağırıyoruz.