Berkin Elvan’ın Ölümü Polis Şiddetine Karşı Türkiye Yetkilileri Kendine Getirmeli!

Uluslararası Af Örgütü, 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın İstanbul’daki cenazesine katılıyor. Örgüt, aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanında binlerce insanın polis şiddetinin cezasız kalmasını protesto ettiği gösterileri yakından izliyor.

Berkin Elvan, uzun süren bir komadan sonra dün hastanede hayatını kaybetti. Berkin,16 Haziran 2013 tarihinde evinin civarlarında gerçekleşen Gezi Parkı protestoları sırasında polis tarafından başından vuruldu. Babası Uluslararası Af Örgütü’ne evden ekmek almak üzere çıktığını söylemişti.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner bugün yapılan cenazeyi izliyor.

Andrew Gardner, “Berkin Elvan’ın ölümü uzun zamandır polisin aşırı şiddet uygulamasına göz yuman Türkiyeli yetkililerin kendine gelmesi için bir işaret olmalı.” dedi.

“Berkin, geçen yıl yaşanan Gezi Parkı protestoları süresince doğrudan polis şiddeti nedeniyle ölen dördüncü kişi oldu. Binlerce insanının yaralanmasına neden olan polis şiddeti ile ilgili etkili soruşturmaların yürütülmemesi durumu daha da hassas hale getiriyor ve yeniden tüm Türkiye’ye yayılan hükümet karşıtı bir gösteri dalgasının başlamasına neden oluyor.”

Berkin bir gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanmıştı. Yaralandığı sırada polis 20-25 metre yakınında gaz bombası atıyordu.

Dokuz ay geçmiş olmasına rağmen, gaz bombası kullanan polisler halen tespit edilmedi. Berkin’in olayında da görüldüğü gibi, haftalar süren Gezi Parkı protestoları sırasında yaşanan polis şiddetine yöneltilen suçlamalara dair bitmek bilmeyen ve etkisiz soruşturmalar artık sıradan hale geldi. Yapılan binlerce şikayete karşın, polislere karşı sadece iki cezai kovuşturma başlatıldı.

Dün gece Türkiye’nin 31 şehrinde, polis ve protestocular arasında çatışmaların yaşandığı gösteriler gerçekleştirildi. Bu gösterilerin bir kısmında polis yine aşırı güç kullanarak biber gazı ve TOMA'larla müdahale etti.