Avrupa'nın İhmaliyle Ölü Sayısı 50 Kat Arttı!

Uluslararası Af Örgütü, geçen günlerde Libya açıklarında gerçekleşen ve 400'den fazla mültecinin ölümüyle sonuçlanan gemi kazası sonrası bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Akdeniz'de yaşanan insani kriz hususunda Avrupa hükümetlerinin süregelen ihmali, 2015'in başından bu yana göçmen ve mülteci ölümlerinde 50 kat artışa yol açtı" denildi.

Uluslararası Af Örgütü 28 Nisan'da, mevcut krizin derin analizi ve 2015'in ilk üç ayında gerçekleşen gemi kazalarında kurtulanların doğrudan ifadelerinin de yer aldığı bir rapor yayımlayacak. Rapor, Akdeniz'de yaşanan insani kriz kapsamında, mevcut arama kurtarma operasyonlarının ihtiyaç olandan ne kadar uzak olduğuna değiniyor. 

Arama kurtarma operasyonları için ayrılan kaynağın yeterli olmadığını belirten Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Program Direktör Yardımcısı Gauri Van Gulik, Avrupa hükümetlerini eleştirerek "Harekete geçmek için daha ne kadar insan hayatını kaybetmeli" diye sordu. Binlerce umutsuz göçmen ve mültecinin dünyanın en tehlikeli deniz geçişini gerçekleştirdiğini ifade eden Van Gulik, 2014'deki aynı zaman aralığına kıyasla ölü sayısında korkunç bir yükseliş olduğunu vurgulayarak, sadece bu yıl yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Son trajediler dizisinde Uluslararası Af Örgütü'ne 11 Nisan'dan bu yana onlarca SOS çağrısına cevap verilmesi üzerine 10 bine yakın kişinin kurtarıldığını anlatan İtalyan Sahil Güvenliği, 12 Nisan günü ahşap bir teknede dokuz kişinin cesedine ulaşıldığını ve arama çabalarına devam edilmesine rağmen teknedeki yüzlerce kişinin kayıp olmasından korkulduğunu belirtti.

Avrupalı liderlerin mevcut stratejinin çalışmadığını itiraf etmesi gerektiğini söyleyen Van Gulik, yeni bir insani operasyona, en azından geçen yıl durdurulan İtalyan 'Mare Nostrum' arama kurtarma operasyonuna olduğu gibi aynı şekilde, kaynak aktarılması hususunda çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti.