Avrupa mülteci ve göçmenlerle dayanışma ödülü Oxfam ve Uluslararası Af Örgütü’ne verildi

Oxfam ve Uluslararası Af Örgütü tarafından mülteciler ve göçmenlerle dayanışmayı teşvik etmek amacıyla düzenlenen gezici bir sergi, Brüksel’de yapılan bir törende son derece prestijli bir ödül olan Avrupa Mükemmellik Ödülü’ne (European Excellence Award) layık görüldü. Yunanlar tarafından göçmenlere bağışlanan eşyaların sergilendiği “Evsiz Müze” 2016’nın en iyi Avrupa STK kampanyası alanında ödülün sahibi oldu.

Ödül ile ilgili bir açıklama yapan Oxfam’ın Yunanistan Ülke Direktörü Nicola Bay şunları söyledi: “Bu ödül Avrupa’nın göç konusunda derhal ve sürdürülebilir çözümlere ihtiyacı olduğuna dair güçlü bir mesaj verdi. Bu aynı zamanda Yunan halkına, mülteci ve göçmenlere yönelik çok zor zamanlarda gösterdikleri olağanüstü dayanışma ve sorumluluğa da verilen bir ödül. Oxfam tüm Avrupa hükümetlerine sıradan yurttaşların örneğini izleyerek, güvenlik ve onurlu bir yaşam arayışında evlerini terk etmek zorunda kalan bu insanlara gerçek bir dayanışma göstermeleri için çağrıda bulunuyor.”    

Uluslararası Af Örgütü Yunanistan Şubesi Kampanya ve Aktivizm Koordinatörü Dimitra Spatharidou da bir açıklamada bulunarak, “Ülkenin dört bir yanında insanlar dünyada belki de durumu en hassas olan insanlardan bazılarına kucak açarak, hatta evlerini dahi açarak dayanışma gösterdi. Şimdi de AB hükümetlerinin ahlaki ve hukuki sorumluluklarını tekrar üstlenerek, çatışma ve zulümden kaçan bu insanları ülkelerine kabul etme zamanı” ifadelerini kullandı.

Editörlere notlar:

  • “Evsiz Müze” Oxfam ve Uluslararası Af Örgütü Yunanistan Şubesi tarafından ortak yürütülen bir kampanyadır. Kampanyada, Yunanlar tarafından, güvenlik ve onurlu bir yaşam arayışıyla evlerini terk eden insanlara bağışlanan gerçek eşyalar sergileniyor.
  • Kampanya 2016’nın Kasım ayında başkent Atina’da Akropolis Müzesi gibi çeşitli mekanlarda başlatıldı. Buna eş zamanlı olarak, insan hikâyeleri ve yaşadıklarına dair herkesin yüreğine dokunan tanıklıklar da kampanyanın web sitesinde yayımlandı. Bu hikâyeler insanları kampanyaya dahil olmaya da teşvik etti.
  • “Misafirperverlik Sergisi” ise 2017’den beri çeşitli yerlerde sergileniyor. Sergi, Yunanistan’ın Kuzeybatısındaki İoannina kentinde sergilendi ve kısa bir süre önce Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen bölgesel “Mikser Festival – Göç 2017” etkinliğinde yer aldı.
  • Saygın kamu ve siyaset uzmanlarından oluşan jüri, Avrupa Mükemmellik Ödülleri için başvuran 200’ün üzerinde projeyi yenilikçilik, uygulama, strateji ve etki gibi farklı açılardan değerlendirdi. Avrupa’nın dört bir yanından kampanyalar 30 tematik ve coğrafi kategoride ödül aldı. Oxfam ve Uluslararası Af Örgütü’nün kampanyası ise “STK ve Dernekler” tarafından yürütülen kampanyalar kategorisinde ödüle layık görüldü.
  • Kampanya daha önce de Yunanistan'ın en prestijli reklam ve iletişim kuruluşu tarafından verilen iki Altın Ermis Ödülü’nün sahibi olmuştu.