Ankara’daki Protestolarda Gösterici Öğrencilere Yönelik Aşırı Güç Kullanımını Durdurun

Uluslararası Af Örgütü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampusünde yapılacak yol inşaatını protesto etmek isteyen öğrencilere karşı polisin tekrar eden bir şekilde aşırı güç kullanmasının ardından, yetkililere Ankara’da barışçıl gösterilerin engellenmeden devam etmesine izin verme çağrısında bulundu.

18, 21 ve 26 Ekim 2013’te polis yol inşasının parçası olarak 3.000 ağacın kesilmesini protesto ettiğini söyleyen öğrencilere, akademisyenlere ve yerel sakinlere karşı aşırı güç kullandı. Çevik kuvvet barışçıl göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermi ile müdahale etti.

18 Ekim gecesi, 20 ila 25 kamyon ve kepçe ODTÜ kampusünün alanı içerisinde kalan bir orman üzerindeki bir yol inşaatı için çalışmaya başladı. O esnada orada olan üniversiteden bir akademisyen Uluslararası Af Örgütü’ne 22.30 civarında polisin göz yaşartıcı gaz kullandığını, çok fazla sayıda gaz kapsülü attıklarını, kapsülleri önce yere daha sonra da kampuse girmeye çalıştıkları sırada 20 barışçıl göstericinin doğrudan üzerine attıklarını söyledi. 

Akademisyen, Uluslararası Af Örgütü’ne bir gaz kapsülü ile topuğundan vurulduğunu ve bir başkasının de elinden plastik mermi ile vurulduğunu anlattı.

Görgü tanıklarına göre, 21 Ekim Pazartesi günü, öğrenci ve akademisyenlerden oluşan birkaç yüz kişilik bir kalabalık, önceki Cuma günü yol inşaatı işçileri tarafından sökülen ağaçları sembolik olarak yeniden dikmek amacıyla, öğleden sonra, kampusün kapılarından birinde daha önceden planlandığı gibi bir ‘ağaç dikme protestosu’ için toplandı. 21.00 civarında kapıda hala 300 kadar protestocu vardı. Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü görgü tanıklarına göre çatışmalar, kimliği belirlenemeyen sivil giyimli bir grup bireyin protestoculara saldırıp, küçük bir protestocu kalabalığının polise taş atmasına sebep olmasının ardından yaşandı. Görgü tanıkları polisin bunun ardından, o an orada bulunan göstericileri dağıtmak amacıyla göz yaşartıcı gaz ve ses bombası da kullanarak orantısız güce başvurarak birkaç kişinin yaralanmasına sebep olduğunu anlattı.

Polis yine 26 Ekim’de saat 19.00 civarında önceki hafta yaşanan protestolarda polisin güç kullanmasını protesto etmek isteyen ve iki kapı arasında yürümek isteyen barışçıl göstericileri dağıtmak için aşırı güç kullandı. Görgü tanıkları Uluslararası Af Örgütü’ne polisin, slogan atan göstericilere dağılmaları için uyarıda bulunduğunu ama bu talimata uymaları için hiç zaman tanımadan göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığını söyledi. Birkaç saat içinde protestocular, şiddet kullanılarak dağıtılana kadar, tekrar tekrar yeniden bir araya geldi. Saat 22.00 civarında polisin öğrenci bir göstericiyi dövdüğü ve yanan bir barikatın üzerine attığı iddia edildi. Ciddi bir şekilde yaralanan öğrencinin kafasında bir kesik ve vücudunda ikinci ve üçüncü derece yanıklar oluştu.

ODTÜ öğrencileri ve akademisyenlerinin barışçıl protesto hakkının engellenmesi ve polisin göstericilere yönelik aşırı güç kullanımı, Gezi Parkı eylemlerinin sonuçlarından ders alınmadığını gösteriyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye yetkililerine, ODTÜ protestocularının barışçıl protesto hakkına saygı duyulmasını ve kolluk kuvvetleri yetkililerinin protestoculara yönelik gereksiz ya da aşırı güç kullanmamasını güvence altına alması çağrısında bulunuyor. Polisin gerçekleştirdiği iddia edilen hak ihlalleri soruşturulmalı ve sorumlular en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmalıdır.