Angelina Jolie ve Geraldine Van Bueren Uluslararası Af Örgütü ile iş birliği içinde çocuk hakları kitabı yazıyor

  • Angelina Jolie bu kez çocuk hakları için bir kitap yazıyor.

Uluslararası Af Örgütü ve Angelina Jolie, çocukları ve gençleri sahip oldukları haklara dair bilgilendiren bir kitap üzerinde çalışıyor. Çocukların ve yetişkinlerin, çocukların insan haklarından haberdar olmaması, bu haklar bilinmediği ve korunmadığı için çocukların savunmasız ve çoğu zaman onarım mekanizmalarından yoksun kalması projenin çıkış noktası oldu.

Kitapta Angelina Jolie’ye çocuk hakları avukatı Geraldine Van Bueren eşlik ediyor. Bueren, çocuklara ilk kez kendi benzersiz haklarını veren dönüm noktası niteliğindeki BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni hazırlayan isimlerden biri.

Haklarınızı Bilin (Ve Talep Edin) isimli kitap, Birleşik Krallık'ta Andersen Press ve diğer uluslararası yayıncılar tarafından Eylül 2021'de yayımlanacak. Af Örgütü ile iş birliği içinde kitabın Türkiye’de baskısını yapacak yayınevi ise henüz belirlenmedi.

Kitabın vizyonu, tüm gençlerin haklarını bilmesi ve talep edebilmesi olacak. Kitap daha önce benzeri görülmemiş kadar çocuğun dünya çapında, sokaklarda ve internette, iklim acil durumu ve dünyaya dair önemli sorunları sahiplendiği, ırkçılık ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini protesto ettiği bir zamanda yayınlanıyor.

Angelina Jolie kitap hakkında ilk kez konuştu:

“Bugün mücadeleye hazır gençlerimiz var. Ancak birçoğu, yetişkinlerden gelen yanlış bilgilerle, haklarıyla ilgili farkındalık yoksunluğuyla ve belirli haklarını yaşadıkları ülkeler ve koşullarda nasıl kullanacaklarına dair bilgi eksikliğiyle mücadele ediyor. Onlara mücadelelerini güçlendirecek araçlar sağlamalıyız. Af Örgütü, Geraldine ve ben bu kitapları gençlere teslim etmeyi ve kitapların yanlarında taşıyabilecekleri ve kullanabilecekleri bir rehber olmasını umuyoruz. Sadece onları bilgilendirmek için değil, aynı zamanda onları etkinleştirmek ve bu kitapları gerektiğinde bir başvuru kaynağı olarak kullanabilmelerini sağlamak için. "

Angelina Jolie

Kitap, 13 yaş ve üzeri çocuklar için hazırlanıyor ve ifade özgürlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ırksal eşitlik, sağlık hakkı, temiz iklim ve sürdürülebilir çevre dahil olmak üzere bir dizi konuyla ilgili temel hak gruplarını ve bunların gerçek dünyada nasıl uygulanacağını ortaya koyuyor. Hak gruplarına, dünyanın her köşesinde fark yaratmak için mücadele eden çocuk aktivistlerin hayat hikayeleri ve kendi ağızlarından alıntılar eşlik ediyor.

Kitap ayrıca çocuklar için, kampanya yürütme ve protesto, kendilerini ve başkalarını eğitme, hukuk bilgisi, evde, okulda veya toplumda ve ulusal ve uluslararası düzeylerde adaletsizliğe meydan okuma yoluyla haklarını nasıl talep edeceklerine dair bir rehber içeriyor.

Uluslararası Af Örgütü, “Bu kitabı yaratmak için Angelina Jolie, Geraldine Van Bueren ve dünyanın dört bir yanından gençlerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” açıklaması yaptı. Uluslararası Af Örgütü Yayıncı ve Edebiyat Ortaklıkları proje yürütücüsü Nicky Parker, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukların kendilerine özgü haklarının kabul edilmesinden bu yana bu kitaba ihtiyaç duyulduğunu söyledi:

“Birçok çocuk her gün şiddet, açlık, evsizlik ve insan kaçakçılığı gibi ihlallerle karşı karşıya kalıyor. Ancak her kim olurlarsa olsunlar ve nerede yaşarlarsa yaşasınlar, haklarını bilme hakkına sahipler. Bu kitap, gençleri, kendilerini ve birbirlerini savunmaları için ihtiyaç duydukları gerçekler ve araçlarla güçlendiriyor. "

Avustralya'da yaşayan Arrernte ve Garrwa Aborjin topluluğundan 14 yaşındaki Dujuan, şu sözleriyle kitapta yer alıyor:

“Avustralya'da çalınan nesillerimiz var ve Aborjin çocuklar hala hükümet tarafından ebeveynlerinden alınıyor. Bu mücadele (direniş) tarihi içimizde yaşıyor. Kanımızda dolaşıyor. Evde ve okulda haklarımızı öğrenmemiz ve hem geçmişte hem de bugün bizim gibi çocukların başına gelenleri her yerde paylaşmamız gerekiyor. Daha iyi bir gelecek adına mücadele edebilmek için haklarımızı bilmemiz lazım."

Haklarınızı Bilin (Ve Talep Edin) Birleşik Krallık baskısı, Eylül 2021'de Andersen Press tarafından yayımlanacak ve uluslararası yayınevleri diğer baskıları yayımlayacak. Kitabın yayın hakları Frankfurt Kitap Fuarı'nda satışa çıkarılacak.