Alan Kurdi'nin ölümünden bir yıl sonra liderler mülteci krizine hâlâ yanıt veremiyor

Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl bugün Bodrum kıyılarında cansız bedeni bulunan Suriyeli mülteci çocuk Alan Kurdi'nin ölüm yıldönümünde bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Kurdi'nin suda boğulmuş cansız bedeninin şok edici görüntüsün yarattığı uluslararası seslenişten bir yıl sonra, dünya liderleri mülteci krizine hâlâ yanıt veremiyor" denildi.

19 Eylül'de gerçekleşecek olan BM Mülteci ve Göçmen Zirvesi öncesi Uluslararası Af Örgütü, Alan Kurdi'nin ölüm yıldönümü olan 2 Eylül tarihinin altını çizerek, krizin üstesinden gelemeyen dünya liderlerince yüzüstü bırakılan binlerce mülteci çocuğun durumuna dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili konuşan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, "Sanki tüm dünyayı utandıran Alan'ın cansız bedeninin fotoğrafı yetmezmiş gibi, aradan bir yıl geçmesine rağmen dünya liderleri hala harekete geçmeyi reddediyor. 19 Eylül'de düzenlenen BM Zirvesi ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak ve ne yazık ki, devletler burada krize yönelik söz üretme şansını ellerinden kaçırdı. Daha çok çocuk hala acı çekerken, biz de içi boşaltılmış beyanlarla uğraşan dünya liderlerinin bir başka toplantısını beklemekteyiz" dedi.

Shetty sözlerine şöyle devam etti: "Geçen yıl Alan Kurdi için hissedilen duygular, çok fazla bir şekilde yardıma ihtiyaç duyan sayısız diğer mülteci çocuklar için de devam etmelidir. Sanki temsil ettikleri insanlar, yaşadıkları toplumun dışında kalanlara empati göstermekten acizlermiş gibi, hükümetler mülteci kriziyle sadece kendi çıkarlarına göre dar bir şekilde hareket etmiştir. Şimdi hepimiz için mülteci krizini kişisel bir konu olarak algılama ve liderlerimize mültecilere "hoşgeldin" dediğimizi gösterme zamanıdır."