AİHM kararı, Rusya’daki homofobik “eşcinsel propaganda yasası”nı teşhir etti

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Rusya’daki “eşcinsel propaganda yasası”nın ayrımcılık yasağını ihlal ettiğine hükmetmesi üzerine bir açıklama yayımladı. Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Araştırmaları Direktör Yardımcısı Denis Krivosheev tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yasa başından beri tamamıyla homofobik bir yasadan başka bir şey değildi.”

“Hem açık bir şekilde ayrımcı olan hem de ifade özgürlüğünü ihlal eden yasanın gündeme gelmesi, Rusya’da LGBTİ'leri hedef alan homofobi ikliminin ve şiddetin artmasına yol açtı.

“AİHM’in aldığı kararı, özellikle de Çeçenya’da eşcinsel olduğu düşünülen erkeklere yönelik korkunç kitlesel kaçırmalar ve işkenceler yapıldığına dair çıkan haberlerin araştırılmasının aciliyeti düşünüldüğünde, son derece memnuniyetle karşılıyoruz.   

“Rusya yetkililerine homofobik düzenlemeleri yürürlükten kaldırmaları, ayrımcı uygulamalarına son vermeleri ve her bireyin ifade özgürlüğüne tamamen saygı göstermeleri için yaptığımız çağrıyı yineliyoruz. Rusya yetkilileri ayrıca ülkedeki tüm homofobik şiddet olaylarını da etkili bir şekilde araştırmalıdır."